fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elutasították Pécset a Tubes ügyében
2007. május 8., 09:19
Pécs közgyűlése szerint is sérti a helyi építési szabályzatot, valamint az építési környezet alakításáról és védelméről szóló 1997-es törvény előírásait a Honvédelmi Minisztérium hatósága által a tubesi csúcsra tervezett lokátorra kiadott építési engedély - tudósít a Magyar Nemzet.

Sokszor megfogalmazták már aggályaikat a zöldek és a jobboldali pécsi ellenzék a NATO-radar telepítésével kapcsolatban. A lokátort ellenzők már az elsőfokú engedély kiadása előtt hangsúlyozták — azon túl, hogy nem ismertek a lokátor gazdasági, élettani hatásai -‚ csak jogszabályokat sértve épülhetne fel az objektum a Tubesen. A szocialista-szabad demokrata többségű közgyűlés a múlt héten jutott ugyanerre a következtetésre, miután a városháza szakemberei is megvizsgálták a HM által kiadott engedélyt.

A pécsi önkormányzat döntött: megtámadja a határozatot. Az indoklás szerint a minisztérium nem kért elvi építési engedélyt, holott ezt a pécsi építési szabályzat az adott részen előírja. Szintén a helyi szabályozás értelmében kifogásolják a radar helye hidrogeológiailag kényes nyílt karsztterület, s bár a tárca itt a szennyvizet közműpótló műtárgyban helyezné el, a területen elvezető csatornát kellene építeni.

A HM-határozat a törvény azon passzusának sem tesz eleget, hogy építési teleknek csak az a terület minősülhet, amely gépjárművel úton megközelíthető. A jogszabályok mindenkire vonatkoznak, még a magyar kormányra is - ezt a város szocialista polgármestere, Tasnádi Péter mondta. A város első embere kiemelte: akár bírósági keresettel is élnek, ha az engedélyeztetés törvénybe ütközik.

A civilek és az ellenzék üdvözölte a baloldali többség hosszú halogatás után meghozott döntését, de a fellebbezést kevésnek tartják, ettől ugyanis még felépülhet a radar Nem bíznak abban sem hogy a másodfokon eljáró hatóságnak számító honvédelmi miniszter helyt ad kérelmüknek. A múlt heti közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatón legalábbis fenntartásait fogalmazta meg a két pécsi ellenzéki frakció vezetője.

Révész Mária (Fidesz-KDNP) szerint k város nem tehetett mást, mint hogy megtámadja a törvénysértő határozatot. A kimenetel azonban bizonytalan, az építkezés elkezdésének megakadályozására továbbra is a változtatási tilalom elrendelése lenne a megnyugtató megoldás. Az Összefogás Pécsért Egyesület frakcióvezetője, Kővári János közölte, a következő önkormányzati ülésen ismét napirendre szeretnék tűzni a kérdést. A kádári időket idézi a minisztérium eljárása, mondta, a HM szerinte hatalmánál fogva, erőszakosan akarja érvényesíteni akaratát.

Mindeközben a kormánytól megérkezett a válasza pécsi önkormányzat felterjesztési kérelmére, amelyben azt kérték, vizsgáljanak meg más lehetséges helyszíneket is - különös tekintettel Zengőre. A kormányzati dokumentum elutasítja a pécsiek indítván arra hivatkozva, hogy a helyszín kiválasztásakor minden lehetséges szempontot figyelembe vettek, s a rendelkezésre álló szakértői vélemények nem támasztják alá, hogy a radarnak káros egészségügyi hatása lenne. Ennek ellenére a lokátor által kibocsátott sugárzást mérő rendszert is telepíteni fognak, s ha szükséges, később elvégzik a megfelelő műszaki módosításokat.

Bóka Máté Ciprián, Magyar Nemzet


fidesz.hu