A Világbank jelenlegi elnökét, a hatvanhárom éves Paul Wolfowitzot elvileg öt évre választották meg másfél évvel ezelőtt, ám áprilisban kiderült, hogy a szintén a Világbanknál dolgozó arab származású barátnőjének 65 ezer dolláros fizetésemelést adott.
A hír hallatán a bank alkalmazottai többször is távozását követelték, majd a bank etikai bizottsága indított ellene vizsgálatot. Wolfowitz a bizottsági meghallgatáson egy washingtoni sztárügyvéddel jelent meg és akkor még úgy tűnt, hogy nem akar távozni, de az amerikai sajtó most már tudni véli, hogy esetleg mégis hajlandó arra.
Íratlan szabály
A Világbank elnökét a bank igazgatótanácsa választja meg a mindenkori amerikai elnök javaslatára. Egy íratlan szabály szerint a Világbank elnöke amerikai, a Nemzetközi Valutaalapé pedig európai.
A neokonzervatív Wolfowitzot eddig is sok bírálat érte amiatt, hogy a Világbank hitelezési politikája kinevezése óta szorosan követte a Bush-adminisztráció politikai céljait. A mostani botrány miatt az európai országok különösen nehezen viselnék el, ha Bush ismét saját emberét jelölné Wolfowitz távozása esetén.
Az egyik legkevésbé kedvelt
Tony Blair az egyetlen olyan munkáspárti politikus aki három egymást követő választáson győzelemre tudta vinni a most százegy éves pártot. Első, 1997-es választási győzelme után a közvélemény-kutatások szerint minden idők legnépszerűbb miniszterelnöke volt, ám most júniusra várható távozása előtt a legkevésbé kedvelt három miniszterelnök közé került.
A negatív rekorderek listáján csak a szintén a munkáspárti James Callaghan illetve a Callaghant váltó Margaret Thatcher előzi meg.
inforadio.hu - fidesz.hu