fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Brüsszelben is aggódnak a szerb radikálisok előretörése miatt
2007. május 9., 10:57
Boris Tadic elnök szerint Szerbiára nézve rendkívül káros a radikális párti házelnök kinevezése. Véleményét az unió bővítési biztosa, Olli Rehn is osztja. Tomislav Nikolic viszont úgy látja, hogy megválasztása nem veszélyezteti az ország érdekeit. A Magyar Hírlap írása.

A szerb közvélemény kétféleképpen reagált a hétfő éjszakai parlamenti eseményre, amikor is tizenöt órás ádáz vita után a radikálisok, a szocialisták és Vojislav Kostunica szerb demokratáinak támogatásával házelnökké választották Tomislav Nikolicot, a Szerb Radikális Párt alelnökét, a háborús bűnök miatt Hágába citált Vojislav Seselj csetnikvajda helytartóját. A nacionalista tábor ezt a demokratikus tömb súlyos vereségeként ünnepli, és letűnése első jelének tartja, az európai beállítottságú polgárok viszont döbbenettel vették tudomásul Kostunica pálfordulását, az unió- és Hága-ellenes radikálisok felkarolását.

Boris Tadic államfő, a Demokrata Párt (DS) vezetője az állami érdekek szempontjából igen károsnak minősítette Nikolic megválasztását, mondván, "ez visszaveti az ország fejlődését, és csökkenti az európai életminőség megteremtésének lehetőségét". Tadic szerint Kostunica pártja a radikálisok felé fordult, és hamarosan eldől, hogy meddig megy el ezen az úton.

Politikai elemzők szerint azonban az elnök még nem mondott le a Kostunicával való kiegyezés lehetőségéről, bár mindössze egy hét maradt hátra a törvényes határidőig. A harmadik potenciális partner, a G17 Plusz bejelentette, hogy Kostunicáék árulása miatt nem kíván bekapcsolódni a koalíciós tárgyalásokba.
A Liberális Demokrata Párt felszólította az államelnököt, hogy szakítsa meg a tárgyalásokat a szerb demokratákkal. Azoknak a találgatásoknak, hogy Kostunica pártja esetleg a radikálisokkal lép koalícióra, maga Tomislav Nikolic vetett véget, közölve, hogy a radikálisok nem lépnek be semmilyen koalícióba, és nem támogatnának egy kisebbségi Kostunica-kormányt sem.

Nikolic tegnap arról próbálta meggyőzni az újságírókat, hogy nem jelent veszélyt Szerbiára, és irányítása alatt a parlament minden eddiginél demokratikusabban fog működni. A demokraták, a liberális demokraták és a G17 Plusz képviselői tegnap hajnalban kivonultak a teremből a szavazási eredmények kihirdetésekor, de nem fogják bojkottálni a törvényhozás munkáját. Időközben Olli Rehn, az EU-bizottság bővítési biztosa nyugtalanító jelnek nevezte Nikolic megválasztását, és meglepetését fejezte ki a vitában elhangzott, EU-ellenes nyilatkozatok miatt.

J. Garai Béla, Magyar Hírlap


fidesz.hu