Az osztrák parlament várhatóan még a nyári szünet előtt elfogadja a választójogi törvény módosítását, ezen belül a választói korhatárnak a jelenlegi 18-ról 16 évre történő leszállítását. A Die Presse című osztrák lap által szerdán ismertetett közvélemény-kutatásból kitűnik, hogy az érintett 14-17 éves korosztályon belül 47 százalék tartja inkább jónak vagy nagyon jónak az intézkedést, míg csaknem ugyanennyien (46 százalék) szkeptikusak azzal szemben. A 18-24 évesek korosztályában viszont már túlnyomó többségben vannak a korhatár-leszállítás ellenzői (63 százalék) a helyeslőkkel (36 százalék) szemben.
A 14-24 évesek kétharmada úgy nyilatkozott, hogy érdekli a politika, 69 százalékuk elégedett az ausztriai demokráciával, 29 százalékuk viszont nem. A korosztály 19 százaléka olykor értelmét látná annak, hogy az ország élén "egy erős ember" álljon. E véleményt főleg a politika iránt kevésbé érdeklődők köréből lehetett hallani.
A megkérdezettek kétharmada kevésnek tartja a politikai képzést az iskolákban. Az ifjúságot leginkább érdeklő témák, amelyekről szívesen hallanának az oktatási intézményekben, sorrendben a következők: férfiak és nők esélyegyenlősége, külföldi bevándorlók integrációja, globalizáció, náci időszak, választások és részvétel a politikában, EU és Európa, internet és demokrácia, aktuális belpolitika, illetve média és politika.
A kritika ellenére az osztrák fiatalok túlnyomó többsége (71 százalék) nem szeretné, ha az iskolákban kötelezően bevezetnék egy politikatudományi tárgy oktatását. Egyúttal csak 15 százalékuk vélekedett úgy, hogy az iskolákban, egyetemeken hiteles politikai információkhoz lehet jutni. A legtöbben a médiát nevezték meg mint a politikai információk forrását.
MTI - fidesz.hu