Uniós forrásokra hivatkozva a tekintélyes konzervatív újság szerdán arról számolt be, hogy az új szerződés a korábbinál jóval rövidebb lesz, s az eredeti tervezethez képest fontos tartalmi elemekben is változik. Mindez nemcsak kurtításokat jelent, hanem lényeges kiegészítéseket is. Ez utóbbiak elsősorban a környezetvédelemre, illetve az energiapolitikára vonatkoznak, s pontosabban körvonalazzák azokat a feltételeket is, amelyeknek teljesítése szükséges a jövőbeni felvételekhez.
Brüsszeli tudósításában a lap arról írt, hogy a szóban forgó módosításokat mindenekelőtt a korábbi szerződéssel szembeni francia, holland, brit, cseh és a lengyel fenntartásokat figyelembe véve hajtják végre. Mindezt konkrét formában a német elnökséget lezáró, júniusi csúcsértekezleten kívánja előterjeszteni Angela Merkel kancellár, a lehető legteljesebb formában rögzítve az alkotmányozás tartalmi vonatkozásait, valamint menetrendjét. A szóban forgó módosításokról azt követően jött létre megállapodás, hogy az utóbbi napokban a német elnökség képviselői kétoldalú konzultációkat folytattak a tagállamok illetékeseivel.
A Die Welt értesülése szerint egyetértés körvonalazódik abban a tekintetben is, hogy az új szerződést nem fogják alkotmánynak nevezni. Lemondanak az olyan szimbólumokról is, mint a közös zászló és a himnusz, továbbá nem töltik be a tervezett európai uniós külügyminiszteri posztot sem. Az alkotmány elnevezés helyett - mint a források közölték - olyan megoldás született, hogy a kétrészes szerződés utolsó cikke felsorolja majd azokat az alapvető jogokat, illetve kötelezettségeket, amelyeknek a betartása elengedhetetlen a tagállamok számára.
MTI - fidesz.hu