A tallinni diplomácia vezetője a mérsékelten baloldali német napilapban hangoztatta, hogy Moszkva megengedhetetlen módon beavatkozik a kis balti állam belügyeibe. Kijelentette: az észt hatóságok bizonyítékokkal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy a szovjet háborús emlékmű áthelyezésével kapcsolatban a közelmúltban Tallinnban kitört zavargásokat Oroszország irányította. Szavai szerint az észtországi orosz nagykövetség alkalmazottai - bizonyíthatóan - kapcsolatot tartottak, illetve találkoztak azokkal a "provokatőrökkel", akiket felelősség terhel az erőszakos tüntetésekért és összecsapásokért.
A szóban forgó provokatőrök és az orosz hatóságok közvetlen kapcsolatai - mint a külügyminiszter fogalmazott - egyértelműen azt bizonyítják, hogy Moszkva szándékosan Észtország destabilizálására törekszik. Ha egy orosz parlamenti delegáció tallinni látogatását azzal a követeléssel kezdi, hogy mondjon le az észt kormány, akkor semmi kétség nem fér Moszkva hosszabb távú céljaihoz - jelentette ki Urmas Paet, emlékeztetve az orosz duma küldöttségének a napokban lezajlott észtországi vizitjére.
A külügyminiszter szerint Tallinn nyitott a kapcsolatok normalizálását célzó tárgyalásokra. Úgy értékelte ugyanakkor, hogy Moszkva részéről nincs meg az ehhez szükséges szándék. Kilencven százalékban Oroszországtól függ az, hogy miként alakulnak a két ország közötti kapcsolatok - fűzte hozzá.
Urmas Paet visszautasította azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a zavargások összefüggésbe hozhatók az észtországi orosz kisebbség nem megfelelő integrálódásával. Azt hangoztatta, hogy Tallinnban nem az egyes nemzetiségek, hanem a rendőrség és közönséges bűnözők között voltak összecsapások. Elismerte ugyanakkor, hogy az integráció nem egyszerű folyamat. Az egykori Szovjetunió felbomlása óta eltelt tizenöt év túl rövid idő mindannak helyrehozásához, ami a megelőző ötven évben tönkre ment - fogalmazott.
Az észt diplomácia vezetője elismerően szólt az EU Tallinnt támogató magatartásáról az észt-orosz viszályban, élesen bírálta ugyanakkor Gerhard Schröder volt német kancellárt, aki az emlékmű-áthelyezés kapcsán "civilizálatlan" viselkedéssel vádolta Észtországot.
MTI - fidesz.hu