fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szereptévesztésben a tatabányai szocialisták
2007. május 10., 13:07
A tatabányai Fidesz frakció nem vesz részt a rendkívüli közgyűlésnek álcázott színjátékban. Ugyanis Lukács Zoltán előterjesztése a hatályos törvényeket semmibe veszi. A jogszabályok egyértelműen a polgármestert nevesítik a Kistérség, a Megyei és a Regionális Fejlesztési Tanács tagjaként, nem pedig az önkormányzat delegáltját. Így kötelező mandátumot sem lehet számára előírni.

Úgy tűnik a helyhatósági választás óta eltelt hét hónap nem volt elegendő a szocialista képviselőknek, hogy beletörődjenek abba, hogy a tatabányai emberek nem Lukács Zoltánt, hanem Bencsik Jánost választották meg a város polgármesterének. Azóta a Védegylet és az SzDSz voksaival biztosított többségük révén folyamatosan csorbítani igyekeznek a polgármester jogkörét és mozgásterét. Először a polgármester által az iskolák, óvodák, egyesületek programjai támogatására szolgáló keretet csökkentették felére, majd a megmaradt összeget is zárolták. Az ügyvédi társulás áterőszakolásával vélhetőleg szintén hatásköröket vonnak el, ez esetben a jegyzőtől. Most pedig a fejlesztési tanácsokban való szavazati jogának gyakorlásától kívánják megfosztani a polgármestert, ami ellentétes a hatályos jogszabályokkal.

Sajnáljuk, hogy az elmúlt időszakban a helyi szocialista frakció a kormányzati ámokfutást követi, átgondolatlanul, előkészítetlenül szüntetnek meg, vonnak össze intézményeket. Ezzel a tatabányai emberek számára eddig biztosított önkormányzati szolgáltatások kínálata, színvonala csökken, munkahelyek tucatjai szűnnek meg, feladatukat tisztességgel végző pedagógusok, szociális és egészségügyi szakemberek kerülnek az utcára.
A szocialisták és szövetségeseik a képviselőtestületben meglévő többségük révén - a pártdirektíváknak hűségesen megfelelve - kistérségi szintre szervezik ki a városi feladatokat, nem gondolják át, hogy ad-hoc döntéseik milyen negatív következményekkel járhatnak a tatabányai emberek számára. Például Lévai Ferenc MSZP-s alpolgármester előterjesztésében egyetlen szóval sem említi, mi lesz a sorsa a szociális intézményrendszerünk többmilliárd forintot érő ingatlanvagyonának, melyet ezután a kistérség működtetne. Fontos lenne megvitatni azt is, hogy a kormányzati döntések nyomán lehetetlen helyzetbe sodort szomszédos kistelepülések gyermekeit, az ott élő idős, beteg embereket, hajléktalanokat valóban a tatabányai iskolákban, szociális otthonokban, szállókban kell-e fogadnunk.

Azt, hogy a szocialista pártvezetés mennyire is tartja fontosnak Tatabánya érdekeinek képviseletét a Regionális Fejlesztési Tanácsban, jól példázza, hogy a szerdára összehívott rendkívüli közgyűlésre hétfőn délután küldték ki a meghívókat, így a képviselőknek esélye sem lehet a téma alaposabb megismerésére, a bizottságok nem tárgyalhatnak róla. Egyszerű matematikai műveletről van szó: a 12 szocialista voks mellé nagy valószínűséggel számíthatnak a Védegylet és az SzDSz szavazataira. Az így kierőszakolt mandátum ugyanis szükséges a Regionális Fejlesztési Tanács kormányoldali delegáltjai által képviselt állásponthoz, s el lehet fogadni az ügynökség működését biztosító költségvetést. Fontos megjegyezni, hogy a Lukács Zoltán által emlegetett "regionális költségvetés" nem a fejlesztési alapokat, a pályázati kiírásokat érinti, hiszen azok, ha óriási késéssel is, de szép lassan megjelennek. A kierőszakolandó döntés a közpénzekből fizetendő "apparátus" működését hivatott szolgálni, hivatali gépkocsik, telefonszámlák, titkárnői fizetések fedezetét kellene a tanácsban jóváhagyni.

A Fidesz frakció véleménye szerint Tatabánya érdekeit az szolgálja, ha alaposan előkészített előterjesztésekről tárgyalunk a közgyűlésben, ha van idő és mód a tisztázandó kérdések megválaszolására. Ezzel szemben 2006-ban a szocialista-szabaddemokrata többség nem engedte napirendre tűzni a Nemzeti Fejlesztési Terv összeállításához való tatabányai javaslatok megvitatását, a múlt közgyűlésen pedig az MSZP frakcióvezető-helyettese, Takács Péter terjesztette elő, hogy idén a város ne is nyújtson be pályázatot útfelújítás támogatására.

A közpénzekkel való átlátható, felelős és takarékos gazdálkodást természetesen mi is fontosnak tartjuk. Épp ezért furcsálljuk, hogy a tatabányai kistérségben Agócs István, a megyei közgyűlés volt elnökének 2006. decemberében alapított cége nyerte el a Helyi Vidékfejlesztési Iroda címet. A vezető szocialista politikus vállalkozása működéséhez így évente minimum 5 millió forintos állami támogatást kap, további feladatok vállalása esetén újabb 8-10 millió forintot.

Nem tartjuk szerencsésnek, hogy bukott pártvezetőket ily módon jutalmaz a kormány, s főként nem, amikor olyan fontos terület felügyeletéről van szó, mint a vidékfejlesztés. A helyi vidékfejlesztési irodák ugyanis meghatározó szerepet töltenek majd be a pályázati pénzek felhasználásának koordinálásában. Épp ezért a Fidesz frakció előterjesztést készít a tatabányai közgyűlés felé, hogy az önkormányzat csatlakozzon ahhoz a felhíváshoz, mely arra kéri a kormányzatot, hogy írja ki újra a vidékfejlesztési irodák pályázatát.


Tatabánya, 2007. május 8.

Schmidt Csaba - alpolgármester
Bereznai Csaba - frakcióvezető