A közgyűlést megelőző sajtókonferencián Halász János emlékeztetett arra, hogy Debrecennek az Európa Kulturális Fővárosa pályázatra benyújtott anyagában szerepelt a helyi Református Kollégium egykori partikulahálózatára épülő kulturális régió létrehozása. Bár nem Debrecen nyerte el 2010-re az Európa Kulturális Fővárosa rendezési jogát, a munkával nem álltak le - jegyezte meg. Felidézte, hogy 2005 júniusában 150 település és Mádl Ferenc, akkori köztársasági elnök részvételével rendezték meg a szövetség induló konferenciáját, majd egy évvel később 15 rendes és három pártfogó taggal megalakult a szövetség közgyűlése.
Jelenleg Kárpátaljáról két település, Felvidékről egy település, Magyarországról 12 település a szövetség rendes tagja, míg Romániából, a Partiumból három település pártoló tag, de Románia EU-s csatlakozását követően ők is rendes taggá válhatnak hamarosan - közölte Kőrösi Zoltán, a szövetség titkára. A kulturális régió legfontosabb feladataként a tagság intenzív bővítését, a szakmaiság kiépítését és az európai regionális partnerkapcsolatok kialakítását nevezte meg.
Tájékoztatása szerint eddig elsősorban önkormányzatok tömörültek a szövetségbe, a jövőben viszont számos kulturális szervezettel is bővül a közösség. Jelenleg 41 településsel állnak kapcsolatban, amelyek hamarosan a további bővítés magját jelentik majd.
Halász János hozzátette, elkészítik a régió kulturális kataszterét, vagyis felmérik, hogy a tagok milyen kulturális kapacitásokkal, intézményrendszerrel, közösségi terekkel, kulturális csoportokkal rendelkeznek. Az MTI érdeklődésére válaszolva Halász János elmondta: az idén mintegy kilencmillió forintos költségvetésből gazdálkodik a Városok, Falvak Szövetsége, amit a tagok lélekszámarányosan fizetnek be.
MTI - fidesz.hu