Az amerikai politikus csütörtökön Irakból, az iráni államfő vasárnap Ománból érkezik az Egyesült Arab Emírségekbe. Hírek szerint Abu Dzabi körültekintően megkomponálta a két vezető érkezését és távozását. Ahmadinezsádot egyébként nagy ünnepélyességgel fogadják, miután ő az első iráni államfő, aki az emírségekbe látogat azóta, hogy a hat sejkség 1971-ben egy államban egyesült.
Az öböl menti országok hagyományosan Washington szövetségesei, de az Irak elleni népszerűtlen amerikai invázió után Teherán erőteljes kísérletet tett arra, hogy elcsábítsa őket az Amerika-barát országok táborából. Igaz ugyanakkor az is, hogy a sejkeket félelemmel tölti el perzsa szomszédjuk nukleáris programja, amely atomfegyver előállítását is eredményezheti. Az öbölbeli országok a nem kevés hasznot hajtó gazdasági fellendülés jelenlegi időszakában különösen tartanak attól, hogy egy esetleges amerikai-iráni háború kellős közepébe csöppennek. A várakozások szerint sem Cheney, sem Ahmadinezsád nem számíthat nagylelkű engedményekre részükről.
Az amerikai alelnök várhatólag arra próbálja rávenni Kalifa ben Szaid sejket, az emírségek elnökét, hogy támogassa az amerikai erőfeszítéseket Irakban, s mutasson ajtót azoknak a területén működő iráni vállalatoknak, amelyek amerikai illetékesek szerint tevékenységükkel hozzájárulnak az iráni atomprogram fejlesztéséhez. "Közös érdeke az Egyesült Államoknak és az Arab Emírségeknek, hogy megelőzzék Irán atomhatalommá válását (...) de óriási (itt) a bizalmatlanság Washingtonnal szemben, s Abu-Dzabi nyilvánosan nem támogathatja az amerikai álláspontot" - mondta Musztafa Aláni, a dubaji Öböl Kutatóközpont szakértője.
Ahmadinezsád azt szeretné elérni, hogy az Egyesült Arab Emírségek, Omán és a többi öbölbeli arab ország mondja föl az Egyesült Államokkal kötött katonai szövetséget, s álljon Irán oldalára. Washington jelenleg 40 ezer katonát állomásoztat a Perzsa-öböl menti országokban fenntartott szárazföldi támaszpontokon, s további 20 ezret a tengeren.
Egyelőre egyik öbölbeli arab országot sem hozta lázba az iráni szövetség ígérete. Kalifa sejk és Kábúsz bin Szaid asz-Szaid ománi szultán valószínűleg biztosítékot fognak kérni Ahmadinezsádtól arra nézve, hogy Teheránnak nem célja atomfegyver létrehozása. A két öbölbeli vezető minden bizonnyal arra is figyelmezteti Iránt, hogy ne támogassa a síita szélsőségeseket Irakban és Libanonban. Az emírségek ugyanakkor a megbékélés jegyében az iráni elnök látogatása elé időzítve szerdán bejelentette: elengedi azt a 12 iráni búvárt, akiket vitatott hovatartozású vizeken fogtak el korábban ebben a hónapban a Perzsa-öbölben. Egy abu-dzabi kormányzati illetékes neve elhallgatását kérve elmondta: az emírségek vezetői siettetni fogják Ahmadinezsádnál három vitatott hovatartozású, jelenleg iráni ellenőrzés alatt lévő perzsa-öbölbeli sziget jogállásának a megoldását. Elemzők szerint ha Irán beleegyezik abba, hogy nemzetközi közvetítők bevonásával szülessen döntés a szigetek ügyében, a két ország sokkal szorosabbra fűzheti az egymás közti viszonyt.
MTI - fidesz.hu