fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tony Blair távozik
2007. május 10., 14:21
Tony Blair június 27-én nyújtja be lemondását a kormányfői posztról a királynőnek. Ezt maga Blair közölte csütörtökön, sedgefieldi választókörzetében, a helyi Labour-klub zsúfolásig telt konferenciahelyiségében.

A bejelentés azt jelenti, hogy addig - vagyis hét héten belül - meg kell választani utódját az általa 13 éve vezetett Munkáspárt vezéri posztjára is. Az íratlan brit alkotmányos szokásjog alapján a kormányfő és a kormánypárt alsóházi vezére - ez utóbbi tisztség nem azonos a jórészt adminisztratív funkciókat betöltő pártelnökével, aki jelenleg Hazel Blears - mindig ugyanaz a személy.

A bejelentés formája némi meglepetést keltett, mert megfigyelők előzetesen nem elsősorban azt várták, hogy Blair a kormányfői megbízatás hivatalos visszaadásának pontos dátumát közli, hanem azt, hogy mikor távozik a Labour éléről. Tony Blair húszperces sedgefieldi beszédében igen röviden érintette az iraki háború ügyét, amelyet "keservesen ellentmondásosnak" nevezett. Elismerte, hogy a globális terrorizmus "ádáz visszacsapásai" láttán sokan azt mondják: ez nem érte meg. Ő azonban úgy véli, hogy végig kell vinni az ügyet, mert "a terroristák akkor sem adják fel, ha mi feladjuk". Hozzátette: mindig azt tette, amiről úgy gondolta, hogy helyénvaló, a brit népet pedig "a világ legnagyszerűbb nemzetének" nevezte.

Blair ügyvezetőként a következő hét hétben még Nagy-Britannia miniszterelnöke marad, amíg le nem zajlik az utódválasztási kampány és a következő Labour-vezért be nem iktatják. Az indulóknak az alsóházi Labour-frakció 12,5 százalékának támogatását kell összegyűjteniük ahhoz, hogy a párt végrehajtó bizottsága jelöltként nyilvántartásba vegye őket; ez jelenleg 44 képviselő aláírását jelenti. Mindegyik képviselő csak egy jelöltet támogathat; a jelölési időszak várhatóan hétfőn kezdődik, és három napig tart. A pályázókra a Munkáspárt alsóházi képviselői, valamint a párttagdíjat fizető, tagjegyzékbe vett szakszervezeti és Labour-tagok szavazhatnak.

A jelenlegi helyzet alapján biztosnak tűnik, hogy Blair pénzügyminisztere, a miniszterelnöki posztra hosszú évek óta váró Gordon Brown lesz a befutó. A mezőnyben ugyanis nincs más olyan fajsúlyú jelölt, aki reálisan számíthatna a kellő mértékű támogatásra a pártvezéri és így a miniszterelnöki tisztség elnyeréséhez. Korábban hosszú ideig tartotta magát az a spekuláció, hogy John Reid belügyminiszter, Tony Blair bizalmasa és feltétlen szövetségese sorompóba szállhat Brown ellenében. E találgatásnak azonban Reid maga vetett 6éget a minap, bejelentve: nem indul a tisztségért, sőt belügyminiszteri posztjáról is lemond, amint az új kormányfő hivatalba lép. A lehetséges ellenjelöltek között tartották még nyilván David Milibandet, a fiatal környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztert, aki szintén a Blair-tábor egyik prominense, és nyilvánosan is tett Brownt bíráló kijelentéseket, de Miliband szintén utalt arra - jóllehet nem olyan egyértelműen, mint Reid -, hogy nem száll szembe Gordon Brownnal a kampány során. Ebben a helyzetben az is lehetséges, hogy Brownt a hivatalos kampányidőszak után, tényleges verseny nélkül "megkoronázzák".

Blair további sorsáról több elképzelés is forgalomban van. Már a távozási menetrend nyilvános bejelentése előtt megkezdődtek a találgatások, hogy leköszönése után visszavonul-e az alsóház hátsó padsoraiba egyszerű képviselőnek. John Burton, a kormányfő választókerületi politikai képviselője csütörtökön utalást tett arra, hogy Tony Blair esetleg valamely nemzetközi szervezetnél vállalhat vezető tisztséget, mondván: a miniszterelnök továbbra is képviselni fogja Sedgefieldet a londoni alsóházban, hacsak "nem ajánlanak fel neki egy állást az ENSZ-ben vagy más fontos testületben". Londonban egyebek mellett hírek keringenek arról, hogy Blair akár a Világbank élére is kerülhet, ha annak jelenlegi vezetője, a magánéleti botrányba keveredett amerikai Paul Wolfowitz kénytelen lenne távozni.

A BBC-ben elhangzott egyik csütörtöki kommentár szerint nem valószínű, hogy Blair sokáig hajlandó lenne az alsóházban "a beázó tetejű sedgefieldi iskola" érdekében tevékenykedni, mert "nem ilyen szintű ügyek miatt lett politikussá".

Tony Blair kormányfői időszakának utolsó hét hetéből sem fog sok időt tölteni a Downing Street-i rezidencián. A csütörtöki The Times úgy értesült, hogy Blair június végéig legalább öt külföldi látogatást tervez; a búcsúkörút már pénteken elkezdődik egy párizsi látogatással, amelynek során a brit kormányfő Nicolas Sarkozy megválasztott francia elnökkel találkozik. Blair a jövő héten valószínűleg Washingtonba utazik George Bush amerikai elnökhöz, a hónap végén pedig több afrikai országba is ellátogat.

A jövendő Brown-kormány összetételéről is folynak már a találgatások. Általános várakozás, hogy John Reid belügyminiszter helyét Jack Straw veszi át, aki már korábban betöltötte ezt a tisztséget, majd külügyminiszter volt. Várják Margaret Beckett jelenlegi külügyminiszter távozását is; helyébe a legnagyobb eséllyel Hilary Benn nemzetközi fejlesztési minisztert jósolják Londonban.

MTI - fidesz.hu