A dokumentum emellett aggodalmakat közvetít "az igazságszolgáltatás függetlenségével, a média feletti egyre erősödő ellenőrzéssel, az ellenzékkel szemben hozott elnyomó intézkedésekkel, valamint azzal a ténnyel kapcsolatban, hogy az orosz rendőrség és igazságszolgáltatás nem képes megtalálni az újságírók elleni gyilkosságok felelőseit".
A parlament "felszólítja az Európai Uniót, hogy támogassa Észtországot és egységesen lépjen fel a nemrégiben Tallinnban bekövetkezett eseményt illetően; felhívja Oroszországot, hogy teljes mértékben tartsa tiszteletben a diplomáciai kiváltságokra vonatkozó bécsi egyezményben vállalt kötelezettségeit, biztosítva a külföldi nagykövetségek védelmét és rendes működését".
A plenáris vitában többen érveltek a jövő héten esedékes EU-orosz csúcstalálkozó lemondása mellett. A magyar képviselők közül egyedüliként felszólaló Szájer József (Fidesz) például elfogadhatatlannak mondta, hogy "az Európai Unió most egy olyan ország vezetőivel készül csúcstalálkozóra, ... amely az unió egyik tagjával úgy viselkedik, mintha következmények nélkül avatkozhatna be belügyeibe". Szent-Iványi István (SZDSZ) közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy a csúcs megtartását nem tartja indokoltnak és időszerűnek.
Szájer József kiemelte: az EU-nak egy demokratikus Oroszországra van szüksége, partnerségnek fő feltétele a demokrácia és a jogállamiság, az egyenrangúság elveinek maradéktalan betartása kell hogy legyen. Ebbe ugyanakkor "nem fér bele az, amit ma Oroszország észt testvéreinkkel művel. Nem fér bele, hogy a csak Észtországra tartozó ügyben a nemzetközi normák és jog megsértésével beavatkoznak."
A parlament aggodalmát fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök "azon kijelentései miatt, amelyeket az Egyesült Államok ballisztikusrakéta-elhárító rendszere egyes elemeinek Lengyelországba és Csehországba történő telepítésére irányuló terveire reagálva tett". A képviselők ugyanakkor felszólítják az Egyesült Államokat, "tervezett rakétaelhárító-rendszerével kapcsolatban konzultáljon és adjon magyarázatokat annak érdekében, hogy a NATO és az EU egységes maradhasson" - idézte az állásfoglalást az EP sajtószolgálata.
A parlament szerint az energia területén való együttműködésnek "a kölcsönös függőségen és az átláthatóságon, valamint a piacokhoz, az infrastruktúrához és a beruházáshoz való egyenlő hozzáférésen kell alapulnia". A parlament "felhívja az Európai Uniót, hogy ezen érzékeny energetikai kérdésekben képviseljen egységes álláspontot Oroszországgal szemben".
MTI - fidesz.hu