A szabad demokraták - a koalíciós partnerükkel együtt - olyan cégnek tekintik a kormányzást, amelyik ott és akkor avatkozik be, vagy éppen vonul ki az ország életéből, ahol és amikor vezetői érdekei azt megkívánják. Valójában ezt az eljárást leplezik az olcsóbb és kisebb államra vonatkozó hangzatos liberális elvek. Hiszen elsősorban ott érvényesül a szabad demokrata jelszó, ahol a Magyarország Rt. üzletfelei azt szeretnék, hogy ne akadékoskodjon és ne szabjon korlátokat közérdekre hivatkozva a kormányzat.
Akkor viszont, amikor a Magyarország Rt. vezetői által elvert és elmulatott pénzek pótlásáról, behajtásáról van szó, az állam leépítésére vonatkozó ideológia egyszerre feledésbe merül, és a liberális kormányzat él az egyébként mélységesen elítélt eszközökkel: szabályosan gúzsba köti a vállalkozásokat és az állampolgárokat. E kettős mérce többek között az Ernst & Young egyik legutóbbi elemzésében érhető tetten. A négy újonnan csatlakozott közép-európai országban végzett felmérés szerint térségünkben a magyar cégvezetők értékelik a legborúlátóbban jelenlegi helyzetüket. A megkérdezett hazai vállalkozók rosszkedvük egyik fő okaként azt jelölték meg, hogy az állam túl erősen avatkozik be a gazdasági folyamatokba. Érdemes ismét leszögezni: arról a kormányról van szó, ahol a gazdasági minisztert Kóka Jánosnak hívják, aki történetesen annak a pártnak az elnöke, amelyik az állam kivonulásával és leépítésével indokol igencsak húsbavágó intézkedéseket.
Ha tehát azt vizsgáljuk, hogy a kormányzással kapcsolatos liberális elv a szabad demokraták által is irányított kabinet gyakorlatában miképp érvényesül, egy borzasztóan egyszerű szabályra bukkanunk: az állam igenis jó, de csak arra, hogy üzletet lehessen kötni vele. Üzletet a közszolgáltatások leépítésével: a csőd szélére került MÁV helyett magánvasutakat, az összedőlő egészségpénztár helyére multinacionális biztosítókat, a hagyományos közoktatás helyére fizetős képzéseket. S üzletet az állami vagyon értékesítésével: a Magyarország Rt. nemegyszer testre szabott tenderekkel, meglepően kedvező árakkal várja az érdeklődő ügyfeleket. Ráadásul az adásvételeket a közeljövőben még gördülékenyebbé teheti, hogy már júliustól felállhat a maradék közvagyon kezelésére és eladására hivatott új, egyesített szervezet. Így jóval egyszerűbb lesz, egy kézbe kerül majd az egész ügymenet.
S ahogy a magyarországi magánosítást eltörölhetetlenül körbelengi a zsebekbe csúsztatott pénzek gyanúja, még inkább így van ez az elvileg pont az eljárások tisztaságát biztosítani hivatott közbeszerzéseknél. A helyzetet alaposan ismerő szakértők szerint itt a kiírások kilencven százaléka nincs rendben, ami ismét alkalmat nyújthat a mellékes jövedelmekre. S mindezek mellett azt sem árt tudni: a Magyarország Rt. tevékenységének fő célja, hogy a folyamat végén minden magyar állampolgár a vállalkozó kormányzat és holdudvara ügyfelévé váljon. Egy nagy közös bizniszben egyesülhet az ország, ahol végre eltűnnek a különbségek és a megosztottságok. Eggyé tesz minket, hogy mindnyájan fizetünk majd valamiért.
Egyszer az adókat és a különféle körmönfont közterheket, másszor a korábban ingyenes közszolgáltatások áráért, harmadszor a beadott pályázatunk, kérelmünk sikeres elbírálásáért. Fizetjük mások fizetségét, s jól tartjuk az új politikai elitet, a modern, államtalanított Magyarország Rt.-t.
Nánási Tamás, Magyar nemzet
fidesz.hu