A tallinni diplomácia vezetője szerint Moszkva megengedhetetlen módon beavatkozik a kis balti állam belügyeibe. Kijelentette: az észt hatóságoknak bizonyítékuk van arra, hogy a szovjet háborús emlékmű áthelyezése miatt a közelmúltban Tallinnban kitört zavargásokat Oroszország irányította.
Az észtországi orosz nagykövetség alkalmazottai kapcsolatot tartottak fenn azokkal a provokatőrökkel, akiket felelősség terhel az erőszakos tüntetésekért és összecsapásokért.
Mindez egyértelműen bizonyítja, hogy Moszkva Észtország destabilizálására törekszik. Ha egy orosz parlamenti delegáció tallinni látogatását azzal a követeléssel kezdi, hogy mondjon le az észt kormány, akkor semmi kétség nem fér Moszkva hosszabb távú céljaihoz - jelentette ki Urmas Paet, emlékeztetve az orosz duma küldöttségének a napokban lezajlott észtországi vizitjére.
A külügyminiszter szerint Tallinn nyitott a kapcsolatok normalizálását célzó tárgyalásokra, de Moszkvában nincs meg az ehhez szükséges szándék.
Urmas Paet visszautasította azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a zavargások összefüggésbe hozhatók az észtországi orosz kisebbség nem megfelelő integrálódásával. Tallinnban nem az egyes nemzetiségek, hanem a rendőrség és közönséges bűnözők csaptak össze - mondta.
Az észt diplomácia vezetője elismerően szólt az EU Tallinnt támogató magatartásáról, élesen bírálta azonban Gerhard Schröder volt német kancellárt, aki az emlékmű-áthelyezés miatt "civilizálatlan" viselkedéssel vádolta Észtországot.
Orosz hatóságok korábban bejelentették, hogy az Oroszországot és Észtországot összekötő főútvonal hídján megszigorítják az átlépést. A Narva folyón átívelő hidat - műszaki állapota miatt - a három és fél tonnánál nehezebb járművek előtt zárták le. A szóban forgó főútszakaszon bonyolítják le a két ország közötti teherforgalom legnagyobb részét, így a korlátozással most hosszabb kerülő útra kényszerítik a szállítókat.
Az egyre feszültebb észt-orosz politikai viszony egyik következménye valószínűleg az is, hogy a héten korábban bejelentették a Tallinn és Szentpétervár közötti vasúti személyszállítás május végi megszüntetését.
Európai kételyek
Aggodalmak merültek fel a demokrácia és az emberi jogok oroszországi helyzetével kapcsolatban - áll az Európai Parlamentnek a brüsszeli plenáris ülésen elfogadott állásfoglalásában. Az aggodalmak az igazságszolgáltatás függetlenségével, a média feletti erősödő ellenőrzéssel, az ellenzékkel szemben hozott elnyomó intézkedésekkel, az újságírók elleni gyilkosságokkal kapcsolatosak. A parlament felszólítja az Európai Uniót, hogy támogassa Észtországot, és egységesen lépjen fel a nemrégiben Tallinnban bekövetkezett eseményekkel összefüggésben.
Magyar Hírlap összeállítás
fidesz.hu