"Legelőször a rendezett hátterű és jogviszonnyal rendelkező lakókat vonjuk be a kezdeményezésbe, mivel a város nem szeretne megélhetési népvándorlás célpontjává válni" - mondta Meggyes Tamás (Fidesz). A több évig tartó program részleteinek kidolgozására első lépésként 25 millió forintot fogadott el a képviselőtestület, az összeget az új lakások építési terveire, engedélyeire és a terület közművesítésére fordítják
A polgármester elmondta, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat, a Töltés utcai telepen dolgozó Határtalan Szív Alapítvány és a önkormányzat kisebbségi ügyekért felelős munkatársának tanulmánya, valamint a városi ingatlankezelő jelentése alapján döntötték el, hogy két telepen elbontják a szociális lakásokat, a területet pedig gazdasági, kereskedelmi, illetve szolgáltató övezetté minősítés után értékesítik. A harmadik, Töltés utcai telepen szintén megszüntetik a szükséglakásokat, és 150 fő elhelyezésére alkalmas szociális bérlakásokat építenek, ahová az eddig rendszeresen bérleti díjat és közműköltséget fizető lakókat helyezik el.
A cigány kisebbségi önkormányzat alelnöke az MTI-nek elmondta, a kisebbségi önkormányzat és a Határtalan Szív Alapítvány az esztergomi Roma Foglalkoztató Kht-n keresztül munkához juttatja a romákat, emellett cigány mediátorok segítségével életvezetési tanácsokat is kínálnak, hogy "a családok befizessék a csekkeket, idővel önállóvá váljanak és megszokják ezt az életformát" - fogalmazott Sztojka Attila.
Esztergom képviselőtestülete a romatelepek felszámolásának szándéka mellett tervezi egy legfeljebb 100 millió forintos alap létrehozását azon jogcím nélküli lakáshasználók helyzetének enyhítésére, akik bizonyíthatóan több éve az érintett telepeken élnek. A probléma kezelésében az önkormányzat teljes körű partnerként számít a Cigány Kisebbségi Önkormányzatra és a telepeken segítő munkát végző Határtalan Szív Alapítványra.
MTI - fidesz.hu