"Meg vagyunk győződve arról, hogy egész Európa számára hasznos ez az elképzelés, és semmiképpen sem fenyegeti keleti szomszédainkat, legkevésbé Oroszországot" - jelentette ki újságírók előtt pénteken a politikus, aki szerint a telepítésről folyó tárgyalások még csak a kezdetüknél tartanak. "Amint a komoly tárgyalások megkezdődnek, tájékoztatni fogjuk barátainkat a konkrét elképzelésekről" - tette hozzá.
Robert Fico szlovák kormányfő megismételte azt a Moszkvában már kifejtett álláspontját, hogy ellenzi a támaszpontok létrehozását Cseh Köztársaságban és Lengyelországban, és hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió hibát követett el, amikor nem konzultált előre a tervről Oroszországgal.
A két politikus nem értett egyet az európai alkotmány kérdésében sem. Csehország és Nagy-Britannia mellett Lengyelország is a szerződés legnagyobb ellenfelei között van, míg a szlovák parlament már ratifikálta az alkotmányt. Fico közölte: támogatja az unió soros elnökét, Németországot abban, hogy új életre keltse az alkotmányt.
Ficoval szemben a Kaczynskivel szintén tárgyaló Ivan Gasparovic szlovák államfő azonosult azzal, hogy az Egyesült Államok rakétaelhárító bázisokat telepítsen Csehországba és Lengyelországba, mert úgy ítéli meg, hogy ez a terrorizmus elleni küzdelem része. "Az Európai Uniónak megvan a terrorizmus elleni küzdelemhez szükséges terve, s ezt meg is kell valósítani" - mondta a szlovák elnök.
Gasparovic hangsúlyozta, hogy a terrorizmus elleni harc nem tekinthető csupán egyének és csoportok elleni küzdelemnek, mert - mint az iráni államfő Izraellel kapcsolatos kijelentésére utalva mondta - "amikor olyan államférfi is akad, aki képes kijelenteni, hogy valamely államot le kell törölni a világ térképéről, azt nem lehet semmibe venni, nem lehet elengedni a fülünk mögött."
MTI - fidesz.hu