fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pusztulnak a méhek Zalában
2007. május 14., 09:42
Titokzatos kór támadta meg a zalai méheket: egyik pillanatról a másikra elveszítik tájékozódó képességüket, nem találnak vissza a kaptárba, és éhen pusztulnak a réteken. A bulvárlapok a mobiltelefonokat, a szakemberek a vegyszereket hibáztatják. A Magyar Hírlap írása.

Először tavaly az Egyesült Államokban, az idén pedig Németországban és hazánkban, Zala megyében bukkant fel az a titokzatos betegség, amelynek következtében ezerszámra hullanak el a méhek. A kór a tájékozódó képességüket teszi tönkre: miután kirepülnek, nem találnak vissza a kaptárba, és éhen vesznek a mezőkön.

E furcsa méhbetegség felkeltette a kutatók figyelmét is, megpróbálták kinyomozni, mi okozza a bajt. Mielőtt bármiféle eredményre jutottak volna, önjelölt szakemberek már azt állították, hogy rájöttek a megoldásra, és a rádiótelefonokat kiáltották ki bűnösnek.

"A méhek optikailag, a nap állása alapján tájékozódnak, szemük az ibolyántúli tartományba eső fényt érzékeli. Nehezen tudnám elképzelni, hogy a 900 vagy 1800 MHz-en működő rádiótelefonok megzavarják a látásukat. Ha ez igaz lenne, akkor minden európai országban hasonló jelenségeket kellene tapasztalnunk" - mondta lapunknak Sárospataki Miklós, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem docense, hozzátéve, hogy a hivatalosan kaptárelhagyásnak nevezett betegség hátterét még nem ismerik.

"Nagyon valószínű, hogy a vakságot egy csávázószer okozza. Az inida-klopidot is tartalmazó mesterséges anyagot a növényvédelemben használják: ezzel vonják be a vetőmagokat, hogy elriasszák a föld alatti élősködőket" - mondta lapunknak Malya Péter igazságügyi méhész szakértő. Szerinte a vegyület nem ürül ki a növényből, és a virágporon keresztül a kaptárba, onnan pedig a rovarok szervezetébe jut. "Miközben a szakemberek vitatkoznak, a méheim és én is éhen veszünk" - mondta lapunknak egy zalai őstermelő. A férfinak már a dédapja is méhészettel foglalkozott, de mint mondta, "olyat még az ükapja sem látott, hogy a rovarok ne találjanak vissza a kaptárba". A vállalkozó egyébként azt tapasztalta, hogy az erdőbe telepített méhek megmaradtak, míg azok, amelyeket egy repceföld mellé rakott ki, mind egy szálig odavesztek.

Lázin Miklós András, Magyar Hírlap


fidesz.hu