fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gázos helyzetbe kerülhet Budapest
2007. május 14., 10:37
- Minél tovább halogatja a magyar kormány, hogy újból elkötelezze magát az EU által támogatott Nabucco mellett, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a tervtől való eltávolodása önbeteljesítő jóslattá válik, ami ennek a kormánynak a felelőssége lesz - írja legújabb elemzésében a földgázvezetékek ügyét figyelemmel kísérő amerikai Vladimir Socor. A Népszabadság írása.

Az amerikai külpolitikai gondolkodást jól ismerő forrásaink szerint a konzervatív Jamestown Alapítvány kutatója a Washingtonban uralkodóvá vált álláspontot tükrözi, amikor előre Budapestet teszi felelőssé a Közép-Ázsiából Európába irányuló gázvezeték esetleges kudarcáért.

Socor elismeri, a magyar kormány számítása mögött gazdasági érdek húzódik meg: a Nabucco konkurense, az orosz Kék áramlat vezeték megépülése esetén a Gazprom kilátásba helyezett egy magyarországi gázelosztót. Ennek költsége mintegy ötmilliárd dollár - nagyjából annyi, mint az egész, több ezer kilométeres vezetéké. A Nabucco eredeti tervei szerint Ausztriában épülne hasonló tároló-elosztó kapacitás. Socor szerint a Gyurcsány-kormány most alkudozik: esetleg visszapártolna a Nabuccóhoz, ha ahhoz Magyarországon is épülne tároló. - A Gazprom ügyesen manipulálja az érdekelt feleket - írja Socor, megemlítve: Budapest is aggódik, mert a Kék áramlat tárolói Szerbiában is megépíthetők.

A román származású, Münchenben élő elemző felidézi, hogy az ellenzéki Fidesz határozati javaslatot terjesztett be az EU egységes energiapolitikája és a Nabucco támogatásáról. Azt nem említi, hogy az Országgyűlés illetékes bizottságában a Fidesz nem szavazta meg a Nabuccóhoz szükséges törvénymódosítás gyorsított tárgyalását. Elismeri ugyanakkor, hogy Gyurcsány és Hernádi Zsolt Mol-elnök igazat mond, amikor a Nabucco megvalósítása körüli bizonytalanságról beszél.

Az elemzés megállapítja, hogy Washington pár éves hallgatás után erőteljesen támogatja a Nabuccót. Más amerikai források hozzáteszik: Gyurcsány többszöri moszkvai útja és a gázvezeték-nyilatkozatai megingatták Washington bizalmát. Egyesek már arra céloznak, Magyarország anno a Varsói Szerződésben is a "leggyengébb láncszem" volt, s a NATO-ban is az lehet. Nem javította a kormány megítélését, hogy Szekeres Imre honvédelmi miniszter Washingtonban tett, egyértelműen a Nabucco-párti nyilatkozata után órákon belül a korábbi halogató álláspont vált hivatalossá. Amerikai részről a magyar szándékok világos megfogalmazását, hiteles tájékoztatást várnak, s arra gyanakszanak, hogy Gyurcsány titkos gázvezetékalkut kötött Vlagyimir Putyinnal.

Horváth Gábor, Népszabadság


fidesz.hu