fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Rice tárgyalásokat kezdett Moszkvában
2007. május 15., 07:37
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter zárt ajtók mögött kezdett tárgyalást hétfőn Moszkvában Szergej Ivanovval, Oroszország első miniszterelnök-helyettesével a nemzetközi helyzetről és a kétoldalú kapcsolatokról - közölte Ivanov titkársága.

Részletekre nem tért ki a titkárság közleménye, de azt hivatalosan bejelentették Moszkvában, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter, aki kedden folytat megbeszélést amerikai kollégájával, az amerikai rakétavédelmi rendszer közép-európai elemeinek telepítését célzó washingtoni tervről, Koszovó helyzetéről, az európai hagyományos fegyverzetek és fegyveres erők korlátozásáról kötött szerződés (CFE) jövőjéről, Irán atomprogramjáról és a palesztin-izraeli konfliktusról kíván tárgyalni. Az amerikai delegáció köréből származó értesülés szerint Rice kedden Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is találkozik.

A Voice of America rádió jelentése szerint Rice Koszovó és a rakétapajzs ügyében utazott Moszkvába. Moszkva és Washington nincs azonos állásponton Koszovó ügyében. Az Egyesült Államok azt akarja, hogy Szerbia albán többségű tartománya nemzetközi felügyelet mellett kapjon önállóságot, Oroszország viszont csak olyan megoldást hajlandó támogatni, amely Belgrád számára is elfogadható.

A Kreml élesen bírálja az amerikai rakétavédelmi rendszer csehországi és lengyelországi elemeinek kiépítésére vonatkozó washingtoni tervet. Moszkva fenyegetést lát a tervben, és a fegyverzetkorlátozási egyezményekből történő kilépését helyezte kilátásba miatta, noha Washington váltig állítja, hogy a rakétavédelmi rendszer kizárólag "lator államok" (Irán, Észak-Korea) esetleges rakétatámadásainak elhárítását szolgálja, nem irányul Oroszország ellen.

A washingtoni szenátus előtt Rice arról beszélt múlt heti meghallgatásán, hogy aggódik a Kreml hatalomkoncentrációja miatt. A külügyminiszter "összetettnek" minősítette a kétoldalú viszonyt, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Oroszország együttműködik több fontos kérdésben, például az iráni és az észak-koreai nukleáris programmal kapcsolatos nemzetközi válság kezelésében. Vlagyimir Putyin orosz elnök is egyre gyakrabban illeti bírálattal Washington politikáját.

MTI - fidesz.hu