Az államfő az "Értékőrző tájak és emberek Magyarországon" elnevezésű országjáró sorozatának első Vas megyei állomásán feleségével együtt előbb a nagycsaládosok helyi egyesületeinek, érdekképviseleti szervezeteinek képviselőivel találkozott, majd részt vett egy, a gyógyturizmussal foglalkozó fórumon. A megbeszélésen a régió gyógyfürdőinek szövetkezése, a termálklaszter tagjai a pannon térség legjelentősebb, részben még kiaknázatlan természeti kincseit mutatták be az elnöknek.
Sólyom László többi között azt kérdezte, miként oldható fel az az ellentmondás, hogy a termálklaszterben versenytársak fogtak össze egymással, sőt a szomszédos országok néhány gyógyfürdőjével is. Németh István, a Pannon Termálklaszter elnöke úgy válaszolt, hogy közös kínálattal nagyobb esélyük lehet betörni az olyan nagy turisztikai piacokra, mint Japán, az Egyesült államok, vagy Kína. A köztársasági elnök a fórumon utalt arra, hogy kedden Szentgotthárdra is ellátogat, megtekinti a Rába-parti kisváros avatás előtt álló wellness-fürdőjét.
Az idegenforgalommal foglalkozó szakemberek a fórumon egyebek között arra kérték a köztársasági elnököt, tegyen meg mindent azért, hogy a térség közlekedési infrastruktúrája fejlődhessen, arra hívták fel a figyelmet, hogy a 8-as főút gyorsforgalmi úttá fejlesztése mellett nagy szükség lenne az észak-déli irányú közlekedési tengely kiépítésére is, amely egyelőre lekerült napirendről.
Többen a jelenlévők közül kifogásolták, hogy a második Nemzeti Fejlesztési Tervben Vas megyének mindössze 128 milliárd forint támogatás jut 7 év alatt, ebből pedig a gyógy- és termálfürdők fejlesztésére 11 milliárd forintnál több nem költhető. Ellenpéldaként felidézték a Széchenyi-terv időszakát, amikor a termálturisztikai támogatások több mint a felét a nyugat-dunántúli régió kapta. Véleményük szerint ahhoz, hogy az akkor megfogalmazott fejlesztési programot be lehessen fejezni, a régióban legalább 60-70 milliárd forint fejlesztési forrásra lenne szükség.
MTI - fidesz.hu