fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megvétóznák az EU-orosz partnerséget
2007. május 15., 09:33
Lengyelország után Litvánia és Észtország is kilátásba helyezte, hogy vétót emel az Európai Unió és Oroszország új partnerségi megállapodása ellen - derül ki az utóbbi napok nyilatkozataiból.

Urmas Paet a Kommerszant Vlaszty című orosz politikai magazinnak adott nyilatkozatában nem zárta ki a fenti lehetőséget. "Majd meglátjuk. Az ember soha ne mondjon nemet" - fogalmazott a miniszter, aki négy nappal az EU-orosz csúcstalálkozó előtt azzal vádolta Moszkvát, hogy nem hivatalos formában szankciókkal sújtja Észtországot. Az utóbbiak között említette a Szentpétervár és Tallinn közötti vonatközlekedés leállítását. Az ilyen húzás "rendkívül különös" - jelentette ki Paet, hozzátéve, hogy hazája álláspontja szerint "ezt bízvást lehet szankciónak minősíteni". (Az orosz vasúttársaság a gyér utasszámmal indokolta a vonatok leállítását, amelyre néhány nappal a Tallinn központjában álló szovjet világháborús emlékmű áthelyezése után került sor.) Paet felszólította az orosz felet, hogy szüntesse be az észt kormány internetes honlapjai ellen irányuló elektronikus támadásokat. Észt szakemberek kiderítették, hogy a támadások kiindulópontja az orosz elnöki hivatal honlapjain található.

Litvánia szerint "túl korai lenne" megerősíteni az Oroszország és az EU közötti új együttműködési és partneri szerződés aláírására szóló mandátumot "az orosz fél részéről tett konkrét pozitív lépések" nélkül" - közölte Petras Vaitiekunas litván külügyminiszter hétfőn Brüsszelben azon a tanácskozáson, amelyen az uniós külügyminiszterek az orosz-EU csúcstalálkozó előkészületeit vitatták meg.

A lengyelországi látogatásról szombaton visszatért Valdas Adamkus litván államfő egy nyilatkozatában az Oroszország és az EU közötti szerződés aláírását ahhoz a feltételhez kötötte, hogy ismét meginduljon az orosz alapanyag szállítása a mazeikiai kőolaj-feldolgozó üzembe a Barátság kőolajvezetéken. Az elnök azt fejtegette, hogy a legradikálisabb eszköz az EU-orosz tárgyalások megakadályozása lehetne. Hozzátette: ugyanakkor reméli, hogy sikerül megállapodásra jutni.

Lengyelország hónapok óta akadályozza az EU-orosz partnerségi egyezmény elfogadását, arra hivatkozva, hogy Moszkva megtiltotta lengyel hús és húskészítmények bevitelét Oroszországba. Moszkva 17 hónapja tiltotta be a lengyel hústermékek importját, azzal érvelve, hogy a lengyel hússzállítmányokat kísérő állatorvosi igazolások egy része hamisítvány volt. Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök hétfőn megerősítette, hogy miután az orosz importtilalom nem szűnt meg, Lengyelország nem vonja vissza vétóját. "Vétónk továbbra is érvényes, Oroszország nem vetett véget az embargónak, úgyhogy nem fogjuk visszavonni a vétót" - jelentette ki Janez Jansa szlovén kormányfővel tartott tárgyalásait követően.

A külügyminiszter, Anna Fotyga ugyanaznap Brüsszelben bírálta az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Németországot, személy szerint pedig Frank-Walter Steinmeier külügyminisztert a csúcs előkészületeivel kapcsolatban. Véleménye szerint ugyanis az EU-orosz csúcstalálkozó zárónyilatkozatához előkészített szöveg nem fektet kellő hangsúlyt az energiabiztonságra és a szállítási útvonalak biztonságára. A miniszter asszony a kérdésre, hogy véleménye szerint meg kell-e egyáltalán tartani a csúcstalálkozót, azt felelte: "Mindig jó az, ha a partnerek tudnak egymással beszélni. De ha bizonyos előfeltételek nem teljesülnek, én bizonyosan ellene vagyok, hogy tárgyalások kezdődjenek Oroszországgal".

Lettországban visszafogott nyilatkozatok születtek a partnerségi megállapodás kérdésében. Artis Pabriks külügyminiszter hétfőn a lett LETA hírügynökségnek "taktikai húzásnak" nevezte a vétóval kapcsolatos litván utalásokat. Mint mondta, nem hiszi, hogy Vilnius valóban vétóval élne. Másrészről - mondta - úgy véli, hogy a csúcs után Moszkva hozzálát a márciusban aláírt orosz-lett - tehát egyben egy uniós külső határra vonatkozó - határszerződés ratifikálásához. Ez a lett parlamentben már ezen a héten megtörténhet.

MTI - fidesz.hu