fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megélhetési állampolgárok
2007. május 17., 08:32
A kormány még nem hozta nyilvánosságra az ingatlanadóról kidolgozott koncepcióját, csak ködös kiszivárogtatások, találgatások vannak. Más szóval: bizonytalanság. Csak annyi biztos, hogy az ingatlanadó bevezetése a konvergenciaprogramban szerepel, tehát 2008. január 1-jén az erről szóló szabályozásnak hatályba kellene lépnie. Az első kérdés, amely ezzel kapcsolatban felvetődik: hogyan lehet majd Brüsszelben kiváltani ezt az adónemet, ha történetesen mégsem vezetnék be? A Magyar Hírlap írása.

Az uniós biztosokat elsősorban a program pénzügyi része érdekli, az a fontos, hogy a kijelölt pályához tartsa magát a kormány. Hogy milyen adók révén, milyen konstrukcióban, hogyan, merre és meddig, az már kevésbé foglalkoztatja őket. Belügy. Találjuk fel magunkat! Ahogy tudjuk vagy éppenséggel nem tudjuk.

Egyre több olyan jel mutatkozik, amely arra utal, hogy elmaradhat az ingatlanadó bevezetése. Ennek vannak politikai okai, de más akadályai is. Például nincs megbízható ingatlan-nyilvántartásunk. Vagyis az erre alapozott új adónem bevezetését egy újabb hatalmas beruházásnak kellene megelőznie, amely az ingatlan-nyilvántartást alkalmassá tenné arra, hogy megfelelő hátteret adjon az ingatlanadó kiszolgálásához szükséges adminisztratív igényeknek.

De távolról sem ez az igazi megoldás. A kieső bevételt mindenképp pótolni kell, ha meg akarunk felelni a konvergenciaprogramban foglaltaknak. Alapvető fenntartásaink vannak a magyar adórendszer elhibázott filozófiáját illetően is. Az ugyanis a szigorúan ellenőrzött jogkövetés helyett mindig újabb és újabb adónemekkel számol. Sok külföldi példa igazolja azonban, hogy alacsony adószint és a szabályok szigorú betartatása mellett növekedhetnek a bevételek. Ne menjünk messzire, ne soroljunk nyugati államokat, amelyekre bárki azt mondhatja, hogy nem hasonlíthatjuk hozzájuk magunkat, mert sokkal fejlettebb országokról van szó.

Itt van tőlünk szinte karnyújtásnyira Csehország, Románia és Bulgária. Mindhárom ország ugyanabból a volt szovjet tömbből indult, mint mi, s mindhárom példája azt igazolja, hogy alacsonyabb adószint mellett igenis növekedhetnek a költségvetési bevételek.

A magyar kormányzat miért nem meri csökkenteni az adókat? A koalíciós pártok megtépázott népszerűségének az adótörvények szigorú betartatása már nem sokat árthatna. A terhek mérséklése azonban nemcsak nekik kedvezne, hanem nekünk is. Nem kormányzati, immár csak hétköznapi, úgymond megélhetési szinten. A jelenleg tapasztalható bizonytalanság helyett. Merthogy megélhetési állampolgárok vagyunk.

Magyar Hírlap


fidesz.hu