"Az új kormány megalakításával Szerbia a stabilitás és a fejlődés útjára lépett - hangoztatta első nyilatkozatában Vojislav Kostunica régi-új kormányfő. - A szilárdságra különösen nagy szüksége van az országnak, mivel a koszovói kérdés megoldásában óriási kihívásokkal kell majd szembenéznie."
Kostunica nem hagyott kétséget afelől, hogy Koszovóról nem hajlandók lemondani "még az uniós tagságért cserébe sem". Az ott élő szerbeknek pedig azt üzente, hogy a tartomány függetlenségének esetleges külföldi elismerése (amit már több kormány is jelzett) semmit sem jelent, az ilyen egyoldalú lépést pedig az országgal szembeni ellenséges cselekedetnek fogják tekinteni.
Az európai felzárkózás szorosan összefügg a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködéssel, s a kormány "mindent meg fog tenni, hogy ezt az ügyet minél előbb lezárják".
A háborús bűnösök, elsősorban Ratko Mladic letartóztatása azonban - mint a katonai biztonsági szolgálat keddi akciója is bizonyította - korántsem lesz egyszerű feladat. Annak hírére, hogy a kommandósok lezárták egy belgrádi tiszti szálloda környékét, és a szökevény tábornokot keresve mindent átkutatnak, még a csatornákat is, az ellenzéki képviselők nem sokkal a bizalmi szavazás előtt megszakították
az ülést, s ezzel csaknem meghiúsult a kormányalakítás. Vojislav Kostunica azzal próbálta megnyugtatni a képviselőket, hogy nem ő rendelte el a műveletet, hanem az ügyészség, és Mladicot most sem találták meg.
A Belgrádban tartózkodó Olli Rehn uniós bővítési biztos a közösség támogatását ígérte Szerbiának az európai integráció útján, mint mondta, Brüsszel kész a tavaly megszakadt stabilizációs és csatlakozási tárgyalások haladéktalan felújítására, amint az új kormány megkezdi programjának "rigorózus alkalmazását".
Az EU ezúttal valóban gyorsan reagált
Aláírták az Európai Unió és Szerbia közötti vízumkönnyítési és visszafogadási megállapodást - jelentette be az Európai Bizottság Brüsszelben. Az unió ezzel is üdvözli az új reform- és uniópárti kormány megalakulását, s bizonyítani kívánja elkötelezettségét Szerbia iránt. Az egyezmény Magyarországnak is kiemelt fontosságú, mert egyszerűbb és olcsóbb lesz vízumhoz jutni. Az EU hatvan euró helyett 35 euróért ad majd ki- és beutazási vízumot Szerbia állampolgárainak, meghatározott csoportok pedig ingyen juthatnak vízumhoz. A dokumentumot toloncegyezmény egészíti ki: az EU-államok visszaküldhetik a balkáni eredet- vagy tranzitországba az illegálisan érkezőket.
J. Garai Béla, Magyar Hírlap
fidesz.hu