fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Nyitottsága miatt sebezhető Magyarország gazdasága
2007. május 17., 09:33
A Economist Intelligence Unit éves össze foglalója szerint hazánk a harmadik legnyitottabb gazdaság a világon. Olyannyira, hogy a teljes külkereskedelmi forgalom GDP-hez viszonyított aránya csak Hongkong és Szingapúr esetében nagyobb. A világgazdasági nyitottság azonban sebezhetőséget is jelent, hiszen a globális hatások azonnal érvényesülnek. A Magyar Hírlap összeállítása.

A londoni Economist Intelligence Unit (EIU) kutatóintézet szerint hazánk a dobogó harmadik fokán áll a világgazdasági nyitottság tekintetében. Ezt erősíti a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő OECD elemzése is, e szerint az elmúlt tizenöt évben a szervezet tagországai közül hazánk gazdasági nyitottsága nőtt a legnagyobb mértékben. Az EIU képlete a következő: a teljes külkereskedelmi forgalmat a GDP-hez viszonyítjuk, és kijön az arányszám. Az OECD statisztikai adatbázisa szerint hazánk esetében az áruk és szolgáltatások külkereskedelmének a GDP-hez viszonyított aránya 1992 és 2005 között több mint kétszeresére, 30,5-ről 67,1 százalékra nőtt. Nagyon leegyszerűsítve, a teljes magyarországi áruforgalomban az exportot és az importot nézve mintegy hatszoros a növekedés.

Az Eurostat kimutatása más adatokról árulkodik: az Európai Unió statisztikai hivatala úgy becsüli, hogy hazánk tavaly a közösségen belül csak az ötödik helyen állt. Az Eurostat kimutatásai szerint a nyitottsági rátánkat lekörözi az észt, a szlovák, a cseh és a máltai mutató is.

Az MTA Világgazdasági Kutatóintézet és a CEU témával kapcsolatos megállapítása szerint a magyar gazdaság fejlődése szorosan követi a globális folyamatokat, a gazdasági növekedés meghatározó forrása a külkereskedelem. Az MTA kutatói is arra a következtetésre jutottak, hogy a kereskedelmi forgalom GDP-hez viszonyított 126 százalékos aránya világviszonylatban is rendkívül magas külgazdasági nyitottságot jelent.

Idetartozik, hogy a magyar gazdaság a globális folyamatok legenyhébb rezdülését is megérzi, ez pedig egy olaj- vagy valutaválság közepén kifejezetten rosszul jöhet. Az Ecostat gazdaságkutató intézet anyaga szerint is a hazai gazdaság mozgásterét a nyitottság foka, liberalizáltsága és viszonylag kis mérete miatt erőteljesen befolyásolják a világgazdaság változásai, a globalizálódó pénz- és tőkepiacok mozgása. Ezért az egyik alapkérdés, hogy a magyar gazdaság szempontjából lényeges nemzetközi környezet miként és hogyan változik a következő években.

Szajlai Csaba, Magyar Hírlap


fidesz.hu