A kétoldalú viszonyt terhelő régebbi és új keletű konfliktusok hosszú listájával érkezik a soros elnök Angela Merkel német kancellár és José Manuel Barroso bizottsági elnök a soros EU-orosz-csúcsra csütörtökön az oroszországi Szamarába. Vélhetően Vlagyimir Putyin orosz elnök sem lesz rest, hogy az uniós vezetők asztalára tegye a maga sérelmeit. Német diplomaták nem titkolják, hogy a kapcsolatok "nehéz időket" élnek át, és az együttműködést gazdasági, politikai, sőt katonai természetű nézeteltérések hátráltatják. Komoly politikai viták zavarják az orosz-lengyel, az orosz-litván és az orosz-észt viszonyt, Moszkva ellenlépésekkel fenyegetőzik a tervbe vett amerikai rakétapajzs telepítésére, miközben Európában éles bírálatokat váltanak ki az ellenzékkel szembeni brutális hatósági fellépések, az emberi és szabadságjogok korlátozásának nap mint nap megnyilvánuló jelei Oroszországban.
A múltat idéző magabiztos, olykor fölényes orosz magatartás elsősorban a Kreml iránt történelmi okokból bizalmatlanabb közép- és kelet-európai tagállamokban kelt visszatetszést, ők azok, akik óvatosabb, távolságtartóbb magatartásra ösztökélik a Putyin-rendszer "tökéletlenségeivel" szemben megértőbb nyugat-európai országokat. A régi tagállamok többsége azonban a pragmatikus, az érdekek és az értékek egyensúlyán nyugvó politika híve. Moszkva együttműködési készsége nélkül nem lehet megnyugtatóan rendezni Koszovó helyzetét, megállapodni az iráni atomfegyverkezési program felfüggesztéséről, a közel-keleti válság megoldásáról - érvelnek brüsszeli diplomaták, hangsúlyozva, rövid távú nézeteltérések miatt nem lehet veszélybe sodorni a nemzetközi színtéren sem nélkülözhető stratégiai partnerséget. Vékony kötélen egyensúlyozik a német EU-elnökség, amikor az összes tagállam számára megnyugtató álláspontot próbál képviselni Szamarában.
A csúcstalálkozótól egy konkrét megállapodás, sőt hírek szerint közös nyilatkozat elfogadása sem várható, az uniós vezetők és Putyin elnök számba veszik a megoldásra váró témákat az energiaszállítások biztonságától Oroszország WTO-tagságáig. Nem lesz döntés a tavaly lejárt, majd az év végéig meghosszabbított partnerségi megállapodást fölváltó új együttműködési szerződés kidolgozásáról sem, mivel Lengyelország - a hústermékeit sújtó orosz importtilalom miatt - nem hajlandó beleegyezését adni a tárgyalások megkezdésébe. Vannak, akik kétségbe vonják a találkozó értelmét, ám Brüsszelben a párbeszéd folytatásának fontosságát hangsúlyozzák.
Halmai Katalin, Népszava
fidesz.hu