Kecskemét önkormányzati intézményei a módosított közoktatási törvény szerint 350 millió forinttal kevesebb támogatást kapnak a normatívák változása miatt, mely párosul a tanulólétszám csökkenésével, ezért az intézményrendszer átalakítása elkerülhetetlen - mondta a napirendi pont vitájában Sárközy István, a város fideszes alpolgármestere.
Hozzátette: hét középiskolai osztállyal indul kevesebb Kecskeméten a következő tanévben, mert a csökkenő tanulólétszámot már nem pótolják a Kecskemétre betelepülő családok gyermekei.
Az öt közös igazgatású közoktatási intézmény területi elven szerveződne, melyhez általános iskolák és óvodák tartoznak, míg a hatodik, úgynevezett művészeti egységhez a zeneiskolák, művészeti iskolák és több óvoda kerül. Egy-egy egység 5-6 általános iskolából és változó számú óvodából alakul ki.
Az alpolgármester elmondta, hogy az öt igazgatói poszt betöltéséről a közgyűlés dönt, míg az integrációban részt vevő intézményvezetők, vezető pozíciójukat megtartva az igazgatótanács tagjaként, mint intézményegység-vezetők dolgoznak tovább.
A többcélú közoktatási intézmények egy-egy gazdasági szervezettel rendelkeznek - fűzte hozzá Sárközy István.
Sárközy István beszámolt arról, hogy több város polgármesterével, alpolgármesterével konzultált, ahol hasonló átalakítás történt, és a szocialista vezetésű Pécsett is hasonló reformot hajtottak végre. Az ellenzékben lévő szocialista és szabad demokrata képviselők ennek ellenére nem támogatták az előterjesztést, de a fideszes többség szavazataival elfogadták az átalakítás előkészítéséről szóló határozatot, mely a következő közgyűlésre már kidolgozott formában kerül a képviselők elé.
A közgyűlés döntött arról is, hogy egy kecskeméti általános iskola és egy szakközépiskola fenntartói jogát át fogja adni a Kecskemét és Térsége Többcélú Társulásnak, és egyidejűleg az intézmények közoktatási feladatellátásához szükséges intézményi vagyon használati jogát is biztosítja.
Zombor Gábor polgármester (Fidesz) ismertette, hogy a 2006-ban módosított közoktatási törvény tizenkét évfolyamos egységes középiskola bevezetését, újfajta iskolaszerkezet kialakítását teszi lehetővé. Az új intézmény alkalmas arra, hogy a 2007. évi költségvetési törvényben a többcélú kistérségi társulásoknak biztosított ösztönző normatív támogatást igénybe lehessen venni hozzá - jelezte.
A polgármester hangsúlyozta, hogy a kistérségi társulás keretében működő új egységes iskola 120-125 millió forinttal kap több normatívát, tehát kevesebb önkormányzati önrésszel tud színvonalasan működni, ezen felül a csatlakozó településeken lehetővé teszi, hogy ne kelljen iskolákat bezárni.
MTI - fidesz.hu