A szerdán hivatalba lépett új francia elnök hevesen ellenzi Ankara EU-csatlakozását, és azt javasolta, hogy ehelyett a földközi-tengeri államok részvételével hozzanak létre egy országcsoportot, amelyben Törökországnak fontos szerep jutna.
"A földközi-tengeri együttműködés és az EU-n belüli együttműködés két különböző dolog. Törökország megkezdte az EU-s csatlakozási tárgyalásokat, és benne van a tárgyalási folyamatban" - szögezte le újságírók előtt Abdullah Gül török külügyminiszter.
"Ha akadályokat emelnének a tárgyalási folyamat útjába, az azt jelentené, hogy nem tisztelik a korábbi aláírásokat és kötelezettségvállalásokat. Nem várom azt, hogy ez történjék" - mondta a külügyminiszter.
Törökország 2005-ben kezdte meg az EU-csatlakozási tárgyalásokat valamennyi tagállam jóváhagyásával, számos politikai és emberi jogi reform végrehajtása után. Csatlakozását nem irányozták elő a közeljövőre.
Több európai politikus, közöttük Nicolas Sarkozy és Angela Merkel német kancellár nyíltan ellenzi a 74 milliós, többségében muzulmán lakosú, viszonylag szegény Törökország EU-tagságát. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Németország kancellárja azonban közölte, hogy tiszteletben tartja a korábbi aláírásokat és nem akadályozza Ankara csatlakozási tárgyalását. A török diplomaták hasonló pragmatizmust várnak Sarkozytől is.
MTI - fidesz.hu