fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Sarkozy végül Fillont választotta
2007. május 18., 09:25
Eddig együtt kocogtak, mostantól fogva együtt irányítják Franciaország ügyeit. Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök az Elysée-palotában egy rövid reggeli után miniszterelnökké nevezte ki a nála néhány hónappal idősebb François Fillont. A Magyar Hírlap összefoglalója.

"Nincs vesztegetnivaló idő" - mondta előző nap este Berlinben Angela Merkel német kancellárnak az új köztársasági elnök, és állja a szavát. Kormányfővé nevezte ki a reformer hírében álló, többször miniszteri posztot betöltő François Fillont, aki arról is nevezetes, hogy ő a nagy moderátor, a közvetítő, aki mélységes empátiával megáldva képes összebékíteni a legélesebb ellentétben álló feleket is.

Tegnap óta François Fillon a Matignon-palota - a francia kormányfő hivatalos rezidenciája - ura. Ez a "francia Downing Street 10.", és a BBC kajánul úgy jelentette be a hírt, hogy Sarkozy kinevezte "első miniszterelnökét" - azaz van másik, ha a szükség úgy diktálja.

Az új miniszterelnöknek még tegnap össze kellett állítania az új kormány névsorát, mert köti a határidő: a francia alkotmány szerint ő tesz javaslatot a kormány összetételére, amelyet az államfő - Sarkozy - szentesít. Márpedig Sarkozy ma délelőtt látni szeretné a listát, délután pedig össze is ül a rendkívüli minisztertanács.

Nem titok - írta a Le Monde -, hogy hetek óta folyik a névsor összeállítása. Ennek ellenére a nevek óráról órára változnak. Állítólag csak egy ember - Alain Juppé - lehet biztos abban, hogy megkapja a fenntartható gazdasági fejlődés, közlekedés és energia hatalmas tárcáját. Michele Alliot-Marie - eddig védelmi miniszter - (a sajtóban csak "MAM") a belügyi tárcát szeretné, de Fillon környezetéből kiszivárgott, hogy ha MAM nem lenne nő, akkor senki sem lenne.

François Fillonnak nagyon kell egyensúlyoznia. Tizenöt minisztériumba kell sűrítenie az eddigi harmincat; hét-nyolc nőt kellene a kormányba emelnie, emellett szükség lenne a kormány belső politikai egyensúlyának szavatolására is - ha konszenzusos reformokat akar.

Talány, hogy a baloldalról kik lesznek a kormányzat tagjai. A szocialista Bernard Kouchner eddig nem cáfolta, hogy ő a külügyminiszter-jelölt, a hallgatás (ami Kouchnerre nem jellemző) pedig beleegyezés. Más szocialista nevek is felvetődtek a különféle posztokra, nem feltétlenül miniszteri fokon.

Az Ötödik Köztársaságban a végrehajtó hatalomnak két birtokosa van, de Charles de Gaulle óta nyilvánvaló: az elnöknek van miniszterelnöke. Bár minden forrás szerint Sarkozy és Fillon igen jóban van egymással, az Elysée-Matignon kapcsolat tartóssága kérdéses. Sarkozy - ha lehet - még jobban erősítené a köztársaság prezidenciális jellegét, mégpedig belső szinten is, azaz mindenbe bele fog szólni. (Aki Franciaországban vállalja a kormányfői tisztet, az ajkához emeli a méregpoharat - emlékeztetett a BBC.)

A bonyolult képlet még változhat: június 10-17-én tartják Franciaországban a kétfordulós nemzetgyűlési választásokat.

A walesi kapcsolat

François Fillon Le Mans-ban született 1954-ben. Végzettsége jogász, édesapja is az volt. A De Gaulle-iskola veteránja, egykor Jacques Chirac híve, de amikor Dominique de Villepin kihagyta a kormányból, ellene fordult; most éppen Villepintől vette át a kormányrudat. Négyszer volt miniszter, tegnapig a szenátusban ült. Feleségét, a walesi Penelope Clarke-ot 1980-van vette feleségül. Jelenleg öt gyermekükkel egy régi kastélyban élnek.

Magyar Hírlap


fidesz.hu