fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Vulkánszakértő hangyák
2007. május 18., 09:41
Kitörhet egy tízezer éve alvó vulkán az Eiffel-hegységben, a Rajna-vidéken. Német szakértők szerint a katasztrófa rövid időn belül is bekövetkezhet, és a térségben nincs semmilyen megfigyelőállomás. Egy kutató szerint a vulkán kitörését legjobban a hangyák jelezhetik előre. A Magyar Hírlap írása.

Vulkánszakértő hangyák
Tudomány

Kitörhet egy tízezer éve alvó vulkán az Eiffel-hegységben, a Rajna-vidéken. Német szakértők szerint a katasztrófa rövid időn belül is bekövetkezhet, és a térségben nincs semmilyen megfigyelőállomás. Egy kutató szerint a vulkán kitörését legjobban a hangyák jelezhetik előre.






Gőzfelhőbe borul a Stromboli, amikor izzó láva ömlik a tengerbe (Forrás: Reuters)


• A Vezúv tizennyolc települést fenyeget
• Német-cseh tűzhányó a vasfüggöny mögött
• Mesterséges földrengések Bázelben

A németországi Rheinland-Pfalz területén, az Eiffel-hegység alatt óriási alvó vulkánt fedeztek fel. A jénai egyetem földtudományi intézetének igazgatója, Georg Büchel szerint a kráter létezése geofizikailag már bizonyított. Az úgynevezett komplex tűzhányó hatszázezer éves. A geológiai kolosszus kráterének átmérője egykor másfél kilométer volt, ami azt jelenti, hogy az eddig ismert legnagyobb vulkán működött ott. Az utolsó kitörését tizenegyezer évvel ezelőttre teszik.

A vulkáni tevékenységből származó lávagolyókat találtak Daun és Gerolstein település között. Az újabb vizsgálatok kimutatták, hogy a golyók összetartoznak, és egy kráter formájú mélyedés szélén találhatók. A lávagolyók a felszínre törő magmából keletkeztek, a legnagyobb távolság közöttük csaknem két kilométer, ebből következtetnek a szakértők arra, hogy a kráter átmérője mintegy másfél kilométer volt.

Büchel professzor a múlt század hetvenes évei óta kutatja az Eiffelt, a mostani vizsgálatokat az Európai Unió által támogatott projektben folytatja.

Ulrich Schreiber geológus, aki izgalmas könyvet írt a régi-új vulkánról, most először nyilatkozott úgy, hogy a hegységet ismét veszélyzónaként kell kezelni, mert folyamatosan kisebb földrengések vannak. A tudós korábban már foglalkozott ezzel a témával. A hangyák menekülése című könyvében írja le, milyen drámai következményekkel járhat egy vulkáni robbanás a térségben, ahol atomerőművek, vegyi üzemek és repülőterek sorakoznak. A geológus szerint a veszélyeztetett térség Strasbourgtól Frankfurtig és Mannheimig terjed, de veszélyben van Koblenz és Köln is.

Schreiber kollégái elismerik, hogy a tudós aktuális kutatási eredmények alapján fejtette ki teóriáját, és a benne foglaltak a bekövetkező események egy lehetséges változatát képezik.

Így vélekedett például a kölni egyetem szeizmológusa, Klaus-Günter Hinzen is, aki az Eiffel-hegységben zajló föld alatti mozgásokat kíséri figyelemmel. A szakértők általában óvatosak, és úgy vélik: ez a vulkán nem hasonlítható a Nápoly mellett lévő tűzhányóhoz, a Vezúvhoz, de akár hónapokon belül változhat a helyzet, ezért el kellene készíteni a vészforgatókönyvet arra az esetre, ha több százezer embert ki kell lakoltatni. Egyetértés van abban, hogy az Eiffel kitörhet, csak az a kérdés, hogy mikor. A mérések szerint a Laacher-tó alatt egy kilométerre a talaj már hatvan-hetven fokos.

A térségben érezhető kisebb földrengéseket valószínűleg az emelkedő talajvíz okozza, amelyet alulról a magma fűt. A jelek szerint nemcsak ebben a térségben, hanem a német-cseh határvidéken is fokozódik a vulkáni aktivitás. A Die Welt című napilap korábbi összefoglalója alapján a feltételezett vulkán a bajor-szász-cseh határvidéken olyan övezetben található, ahová a vasfüggöny létezése idején tilos volt a belépés, ezért a kutatók sem vizsgálhatták az Alpok és Izland között egyedülálló jelenséget. A földfelszín alatt mintegy harminc kilométer mélyen lehet a magma, folyamatosan emelkedik, gázok - elsősorban szén-dioxid - válnak ki, és a túlnyomás miatt időről időre megmozdul a föld a térségben. Hét évvel ezelőtt hevesebb rengések is voltak, házfalak repedtek meg.

Felső-Pfalz területén, a mai Neualbenreuth közelében valamikor az Eisenbühl tűzhányó működött. Igaz, hogy a felszíne több tízezer éve nyugodt, de a kutatók szerint a magma a mélyben a mai napig aktív, és mozgásban van.

Ulrich Schreiber feltételezése szerint az Eiffel-hegységben a vulkánkitörést először a hangyák jeleznének előre, ugyanis a bolyokat sokszor a tektonikus repedésekben alakítják ki. Mivel a növekvő mennyiségű szén-dioxid kiűzné a hangyákat a fészkükből, így válhatnak vulkanológus szakértővé a szorgalmas rovarok.

László József, Magyar Hírlap


fidesz.hu