A felfüggesztett román államfő eltávolítását csak 25 százaléknyian támogatták (az érvénytelen voksok száma megközelítette az egy százalékot). Basescu 5,9 millió szavazatot kapott 1,9 millió ellenében, 700 ezerrel többet, mint a 2004. évi elnökválasztásokon. Erdélyben is sokan szavaztak rá. Legtöbben, 85 százalékban, Szeben megyében, de Arad megyében is 82 százalékos volt a támogatottsága. Mellé álltak javarészt az elmozdítására szövetkezett pártok szavazói is. Az RMDSZ és a fő kormánypárt, a liberális párt szavazóinak 58 százaléka ellenezte az elmozdítását, a felfüggesztést kezdeményező fő ellenzéki párt, a Szociáldemokrata Párt választóinak 24 százaléka is mellette voksolt. A részvételi arány igen alacsony, 44 százalék körüli volt, a legkevesebben a magyarlakta területeken.
Politikai elemzők szerint a népszavazás nem oldotta meg a válsághelyzetet, Basescu visszatérésével visszatér a botrány is a politikai életbe, nem zárható ki az államfői bosszú sem. Napokkal a referendum előtt közzétett programpontjai közül több is sérti politikai ellenfeleinek érdekeit. A referendum utáni első beszéde is jelzi, nem változtat agresszív magatartásán, szerinte a referendum megerősítette: a lakosság zöme egyetért törekvéseivel, "a románság érdekeiről pedig nincs helye alkunak".
Szombaton egy furcsa incidens is történt: egy szupermarketben vásárolva az államfő erőszakkal elvette és magával vitte egy riporter mobiltelefonját, amellyel a Basescuval folytatott beszélgetése közben filmezte. Késő este, az Egyetem téren, a kormányfő menesztését követelő több száz híve előtt mondott beszédéből az is kiderült, hogy folytatja a kampány alatt beindított utcai politizálását: negyedévenként fog a téren "jelentést tenni a népnek".
A szociáldemokraták elnöke, Mircea Geoana csak az alkotmányosság alapján hajlandó együttműködni az államfővel, a Nagy-Románia Párt még nem is ismeri el Basescu győzelmét. Markó Béla, az RMDSZ elnöke úgy látja, hogy a konfliktusgerjesztő hamis célok helyét át kell venniük a valós prioritásoknak.
A referendum megosztotta a romániai magyarságot is. Az RMDSZ ellenzéke, a Magyar Polgári Szövetség elnöke, Szász Jenő a Basescu ellen voksoló magyar honatyák lemondását követeli, mivel az RMDSZ "nagyot bukott", Székelyudvarhelyen például a szavazók 78,5 százaléka áll Basescu mellé. Eckstein-Kovács Péter szenátor szerint az RMDSZ szembefordul a népakarattal.
A nagy kérdés az, hogy milyen fejlemények várhatók a következő időszakban. Az országban kormányválság körvonalazódik. A liberálisok bukaresti szervezete tegnap úgy döntött, kéri a párt ellenzékbe vonulását. Ez esetben az államfő új kormányfőt állít. Ha a parlament ellene szavaz, újabb jelöltet javasol, és ismételt elutasító válasz után előrehozott választások következnek. Románia e nélkül is mozgalmas belpolitikai élet elé néz: a következő másfél évben európai parlamenti, helyhatósági, parlamenti és elnökválasztások is lesznek.
Brüsszel gratulált
Az Európai Bizottság elnöke gratulált Traian Basescu román elnöknek abból az alkalomból, hogy a népszavazáson elutasították leváltását. "Remélem, ez a végkifejlet hozzá fog járulni ahhoz, hogy Románia az Európai Unió teljes jogú tagjaként előreléphessen a szükséges reformok útján. A reformok véghezviteléhez Romániának stabil politikai és jogi környezetre van szüksége, amelyben az összes politikai szereplő együtt munkálkodik a gazdasági növekedés és az ország társadalmi fejlődésén" - üzente José Manuel Barroso.
Bogdán Tibor, Magyar Hírlap
fidesz.hu