Kamatdöntő ülése lesz ma a jegybank mellett működő monetáris tanácsnak. Elemzők korábban biztosra vették, hogy májusban kamatot vág a jegybank, ezáltal segítve a gazdaságélénkítést. Ugyanakkor a szakértők egyre inkább úgy vélik, hogy csaknem annyi érv szól a kamatvágás mellett, mint az ellen. Ennek hátterében pedig az áll, hogy a múlt héten megjelent statisztikai adatsorok jobbak lettek a vártnál.
Mindenekelőtt az első negyedéves GDP bővülése elérte a három százalékot, és a reálkeresetek javulása is meglepte a piacot. Előbbiről annyit, hogy elemzők legfeljebb két és fél százalékos gazdasági növekedést vártak, utóbbi kapcsán pedig a vártnál nagyobb béremelkedési ütem - a korábbi 5,7-ről 8,4 százalékosra gyorsult fel a reálkereseti dinamika - okozott fejtörést a piacnak.
Vita van abban is, visszaesett-e a belső fogyasztás vagy sem. Ám a tekintetben, hogy a kivitel a magyar gazdaság motorja, egységes az elemzői konszenzus. A Reuters által megkérdezett huszonhat elemző közül tizenöt szerint a monetáris tanács nem módosítja irányadó kamatát. Azok a szakértők, akik a kamatvágás mellett voksolnak, huszonöt bázispontos alapkamat-csökkentésre számítanak. A londoni elemzői közösség májusról júniusra módosította a magyarországi jegybanki kamatcsökkentés elkezdésének időpontjára adott prognózisát.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató szerint azonban van esély a kamatvágásra, viszont a Merrill Lynch úgy látja, most nem lesz kamatdöntés. Az ING prognózisa szerint a jelenleg nyolcszázalékos jegybanki alapkamat az év végére hat és fél százalékosra mérséklődhet.
A magyar alapkamat október óta nyolc százalékon áll, ez a közép-európai régióban a legmagasabb.
Szajlai Csaba, Magyar Hírlap
fidesz.hu