Optimisták a követeléskezelő cégek: az egyre több lakossági hitelbedőlés biztos forgalmat generál számukra - olvasható a Világgazdaságban. Lakossági körben jócskán megugrottak a kinnlevőségek az elmúlt időszakban, s ez mind az egy ügyre jutó átlagértékre, mind az ügyletek számára vonatkozik. A növekedési ütem messze meghaladja a 10 százalékot, ez jórészt a tavaly év végi költekezéssel együtt járó hitelfelvételi hullám következménye.
A megszorítások nem a fogyasztás visszafogását, hanem a problémás hitelek arányának megugrását hozták. Az intézkedések hatására a magánszemély adósoknak kisebb a jövedelme, ám az eladósodási szándék töretlen, egyedül a lakáshiteleknél van lassulás.
Szakemberek figyelmeztetnek az eladósodás szerkezetének változásaira is: egyrészt megnő a forintalapú hitelfelvétel, s inkább a rövidebb futamidőket preferálják az ügyfelek, ez pedig a folyószámlahitelek, illetve a hitelkártya iránti igény bővülését jelenti.
A legrosszabb helyzet az áru- és a kis értékű, szabad felhasználású hitel, a személyi kölcsönök, a hitelkártyák terén alakulhat ki, ugyanis a lakáshitel az utolsó dolog, amit nem fizetnek ki az adósok, és itt a hitelezők is rugalmasabbak: hitel-átütemezést, futamidő-hosszabbítást ajánlanak fel számukra.
Világgazdaság
fidesz.hu