Utóbbira május 19-20-án került sor a tanfolyamot AVOP-támogatásból finanszírozott, s vezető pallagi Balásházy János Mezőgazdasági és Közgazdasági Szakközépiskola tanárai, valamint Gyulai Attila agrárkamarai képviselő és Domokos Sándor vizsgaelnök előtt, aki az FVM-ből érkezett.
A jelöltek gyakorlati és elméleti vizsgát tettek növénytermesztésből, állattenyésztésből, mezőgazdasági gépek felépítéséből, működéséből, illetve vállalkozási és uniós ismeretekből. Előbbi vizsga két helyi gazdálkodónál - Biri Imre és Kiss Károly - családi gazdaságában zajlott le. Elméleti tudásukról a vadászház vizsgateremmé alakított helyiségében folyt.
A derecskei és tépei jelöltek érdeklődők, jól felkészültek, az új ismeretekre és technológiára nyitottak voltak - a vizsgabizottság értékelése szerint. Azok voltak eredményesebbek, akik maguk is mezőgazdasággal foglalkoznak. (Volt ugyanis kereskedő is közöttük.)
Az első vizsganap "hőse" a Kiss Károly gazdánál ellett magyar tarka borjú volt, "aki" éppen egy tétel témája volt: "Gondozza és ápolja az újszülött borjút és anyját!" Az anya első borjas fiatal állat volt, mely emberi beavatkozás nélkül hozta világra a kis kérődzőt.
A márciusban végzett ezüstkalászos gazdatanfolyamtól a mostanit az különböztette meg, hogy mélyebben, minden növényre, állatra, illetve mezőgazdasági gépre vonatkozóan kellett nemcsak a felismerés, hanem az alkalmazás szintjén is számot adniuk tudásukról a jelölteknek - tudtuk meg a vizsgáztatóktól.
Az értékelés egyébként az iskolai osztályzatok mintájára történt, így közepes, jó, jeles, illetve dicséretes minősítés került a végzést tanúsító bizonyítványra, mely az európai uniós támogatások megszerzéséhez szükséges.
Nyírő Gizella - fidesz.hu