fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az összeomlás kezdetén
2007. május 22., 07:51
A rendőrség vezetői, irányítói távoznak, s feláll székéből a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója is. Ám azt természetesen nem tudni, mi következik ezután. Könnyen lehet, hogy a csalárd módon megszerzett hatalom végül összeomlik. A dilettáns és erőszakos kormányzás beláthatatlan következményekhez vezet. A Magyar Nemzet írása.

A kormánypárti többség az államfőnek az erkölcsi válság megoldására tett javaslata után, tavaly ősszel nem volt hajlandó bizalmatlansági indítvánnyal visszahívni a miniszterelnököt. Azóta a helyzet csak romlott.

Lépni kellett tehát. Így történt ez a Medgyessy-kormány összeférhetetlenségi-üzleti ügybe keveredett kancelláriaminiszterének menesztésekor, majd magának Medgyessynek a megpuccsolásakor is. Menteni kell a menthetőt.

Ami ugyanakkor az igazságügy és a rendészet berkeiben most történik, az a maga nemében egyedülálló. Így van ez akkor is, ha tudjuk, a rendszerváltozás után is voltak rendkívüli történések. Emlékezzünk csak vissza Kuncze Gábor belügyminiszteri működésére! Amikor a vállalkozónak mondott maffiózók és egyéb kétes elemek vállról indítható rakétákat lőttek egymásra, Horn Gyula akkori miniszterelnök találóan állapította meg: ami itt van, az nem közbiztonság. S a balliberális koalíció 1998-ban megbukott.

A jelenlegi kormány nem okult abból, hogy az Országgyűlés tavaly július elején nem szavazta meg, hogy a megyerendszert régiók váltsák fel. A közigazgatást s abban a rendészetet megpróbálta az ellenzék hozzájárulása nélkül, kétharmados többség híján is átalakítani. A megyei kapitányságokat a terv szerint regionális irányító szervezetek váltották volna fel, s a városi kapitányságok jó részét is megszüntették volna. Hiányzott az átalakításhoz szükséges pénz és az érintettek egyetértése, szakmai támogatása is. Az elmúlt idők eseményei világossá tették: az államszervezetet, a közigazgatást, a rendőrséget, a nemzetbiztonsági szolgálatokat nem lehet politikai rohammal bevenni, sem részvénytársasággá átalakítani.

Az állam, a jog, a közigazgatás s abban a rendőrség nem játékszer. Az államszervezetnek, a jogi szabályozásnak megvannak a maga jellemzői, törvényszerűségei, aki ezeket nem ismeri, vagy figyelmen kívül hagyja, az ráfizet. Hatalmasat téved Gyurcsány Ferenc, amikor azt mondja, hogy a rendőrség, a nemzetbiztonság vezetőinek, irányítóinak leváltásával helyreállítható a közbizalom. Az egy éve hivatalban lévő, eleve hiteltelen miniszterelnök meg sem szerezte a köz egyetértését. A csalárdság ellen tiltakozókat rendőri erővel próbálta jobb belátásra bírni. Az október 23-i állami ünnepségről kitiltotta a népet. Az ellenzéki párt ünnepi nagygyűlését szétverette. Osztályharcos szellemben kormányoz. A rendőrséget, annak csapaterőként bevetett részlegeit közönséges banditák gyülekezeteként használta fel. A nemzetbiztonság a politikai megfélemlítés eszköze lett.

Az anyagi, erkölcsi, szervezeti szempontból egyaránt lezüllesztett, szétzilált rendészeti, hivatali apparátust elérte a vég. Egyes képviselőinek korábban elképzelhetetlen köztörvényes bűncselekményei a teljes összeomlást hozzák el. Mindennek első számú oka és felelőse maga a miniszterelnök. Társfelelőse pedig volt üzlettársa, jelenlegi kancelláriaminisztere, az egész közigazgatás szakmai, személyi vezetője, Szilvásy György.

Együttesen kell távozniuk. Amennyiben ezt nem történik meg, Petrétei, Bene, Gergényi, Dobozi és Galambos menesztése csak újabb látszattevékenység. A folyamat nem zárul le, a káosz csak ezután bontakozik ki.

Kulcsár Anna, Magyar Nemzet


fidesz.hu