Lánczi András, politológus, Corvinus Egyetem
- Miben látja a Fidesz hét végi kongresszusának jelentőségét? A döntések közül melyek a leginkább fajsúlyosak?
- Legnagyobb jelentősége a tisztújításnak volt. Továbbá: elszántságot tükrözött a Fidesz vezető garnitúrája, s nézetem szerint hamarosan konkrét programmal áll majd elő.
- Elemzők szerint "két hangon" beszélt a párt: Orbán plebejus, míg Navracsics kereszténydemokrata programot hirdetett. Jót tehet ez a többszólamúság a pártnak?
- A több hangon beszélés rossz lehet döntő pillanatokban, de most nincs ilyen pillanat. Fontos, hogy a program előkészítésének fázisában több vélemény legyen a pártban, de ne oltsák ki egymást.
- Az elnökségbe bekerülő Kósa Lajost sokan Orbán lehetséges kihívójaként tartják számon. Milyen utat futhat be a pártban a következő egy-két évben?
- Semmilyen elemző vagy társadalomtudományi eszközzel nem lehetne egzakt választ adni erre a kérdésre. Kósa bekerülése a Fidesz csúcsvezetésébe nekem azt jelzi, hogy az önkormányzati vonal az önkormányzati vezetők talán legerősebbike révén lesz jelen.
- Kósa Lajos, de főként Pokorni Zoltán óvatosságra intett: a problémák kormányváltás esetén sem oldódhatnak meg egy csapásra. Ez a mérsékeltnek mondott irányvonal megjelenik majd a Fidesz leendő programjában?
- A program csak akkor vitaképes, ha a valóságon alapul. Lehet, hogy az emberek jó része, a lakosság, megváltóra vár. Márpedig az nincs, a problémahegyek ugyanis olyan nagyok, a gondok olyan súlyosak, hogy nem lehet gyorsszervizzel megoldani. Az óvatosság másik lehetséges oka: nehogy bárki is elbizakodjon, mert most úgy áll a kormányoldal népszerűsége, ahogy. Munkára van szükség, sok ellenzéki munkára, amivel bizonyítani lehet a kormányzóképességet.
- Az "új többség"valóság vagy politikai hívószó csupán?
- Az "új többség" kifejezés több mint egyszerű szlogen. Megpróbálja a maga felismerésével oldani a jobboldali-baloldali megosztottságot. Azt állítja, hogy kialakult egy közös többszörös az emberek érzelmeiben: ahova jutottunk, az tűrhetetlen, kezdjünk tárgyalni, és keresni a megoldást. Nem biztos, hogy emiatt a jobboldalra kell szavazni. Ez egy esély, amelyet a jobboldali politika, de szinte bármely más politikai erő is megragadhat. Kivéve talán azt az egyet, amelyik a mostani problémákat előidézte.
Pintér Attila, Magyar Hírlap
fidesz.hu