Példátlannak tartják, hogy egy volt és egy hivatalban lévő elnök ilyen goromba szavakkal illesse egymást. Az Egyesült Államokban hagyomány, hogy a mindenkori elnök tiszteletet tanúsít az elődök iránt. De az is az íratlan szabályok közé tartozik, hogy volt elnök legfeljebb szőrmentén kritizálja a hivatalban lévőt.
A 82 éves Jimmy Carter 1977 és 1981 között volt az Egyesült Államok elnöke, és 2002-ben Nobel-békedíjat is kapott. Abban az évben élesen bírálta a törvényhozást, mert felhatalmazást adott az elnöknek az Irak elleni háborúra. Carter szombaton egy újságnak adott interjúban nemcsak Bush elnököt, hanem annak édesapját, idősebb Busht, valamint Ronald Reagant és Richard Nixont is éles szavakkal minősítette. Azzal vádolta őket, hogy nyíltan a visszájukra fordították Amerika alapvető értékeit.
A volt elnök George W. Bush bírálatában még ennél is tovább ment. Kijelentette, hogy az Irak esetében alkalmazott megelőző csapás ellentétes minden korábbi kormányzat politikájával. Szerinte Bush elnök nulla eredményt ért el a közel-keleti béketárgyalások ügyében, elutasított minden egyezkedést az atomfegyverekről, és nem követte elődei környezetvédelmi politikáját sem.
"Mint tradicionális baptista, mindig hittem az állam és az egyház szétválasztásában, ezt az elvet tiszteletben tartottam elnökként is, miként más elnökök" - mondta. Jimmy Carter ezzel a Bush-kormányzat azon gyakorlatát bírálta, hogy a szövetségi pénzekből csak bizonyos vallási csoportokat támogat.
Tony Fratto, a Fehér Ház szóvivője e kijelentések után nevezte Jimmy Cartert "jelentéktelennek".
Amber Wilkerson, a republikánus párt országos bizottságának szóvivője szerint Cartert nehéz komolyan venni, mert "már Ronald Reagan hidegháborús stratégiáját is bírálta".
A volt elnök korábban Tony Blair brit kormányfőt sem kímélte. Tragédiának nevezte, hogy Blair vakon támogatta - és ezzel igazolta - Bush iraki háborúját, és amikor a BBC megkérte, hogy jellemezze az brit vezetők szoros kapcsolatát az amerikai vezetőkkel, kijelentette: "gyalázatos, hűséges, vak és nyilvánvalóan alázatos".
Az amerikai elnök szóvivőjének ingerült válasza azt tükrözi, hogy Busht mindinkább a sarokba szorítja az iraki háború. Nyugtalanságát fokozhatta, hogy a The Sunday Telegraph című brit lap szerint Gordon Brown, aki június 27-én veszi át a miniszterelnöki hivatalt Blairtől, változtat a "feltétlen brit elkötelezettségen".
Magyar Hírlap
fidesz.hu