fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarország a térség negatív kivételének számít
2007. május 22., 09:54
A Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche gazdaságkutató intézet megállapításai szerint az új kelet-európai uniós tagországok gazdaságai stabilak, ez alól egyedül Magyarország kivétel. Hazánk a növekedési ütem, az infláció vagy az államháztartási politika gazdaságra gyakorolt hatása tekintetében lefelé "lóg ki" a mezőnyből. A Magyar Hírlap írása.

Éves összevetésben a kelet-európai gazdaságok növekedése általában eléri az öt-hat százalékot, míg Magyarországon az idén a GDP-bővülés jó, ha eléri a háromszázalékos dinamikát. Az osztrák gazdaságkutató intézet szerint a következmény az lesz, hogy a többi új tagországgal ellentétben a magyar gazdaság nem felzárkózik, hanem legjobb esetben is helyben jár, talán még le is szakad. A bécsi intézet kimutatása rávilágít, hogy 2001-ben, akárcsak most, Szlovénia vezette a rangsort az egy főre jutó nemzeti jövedelem alapján az Európai Unióhoz újonnan csatlakozó kelet-európai térségben, Magyarország pedig a második-harmadik helyen osztozott Csehországgal. Tavaly viszont Észtország már lekörözött bennünket, és Szlovákia is olyan szorosan van a nyomunkban, hogy hamarosan le is előz - intenek az osztrák kutatók.

Peter Havlik, az intézet igazgatóhelyettese azt mondta a magyar adatok láttán, hogy a régió egyetlen problémás állama Magyarország. Ennek hátterében pedig az áll, hogy miközben a fiskális folyamatok a térség országaiban általában nem zavarják a gazdaság reálnövekedését, hazánk gazdaságára rátelepszik az államháztartás helyzete. Vagyis a központi deficit forrásokat von el a reálgazdaságtól. S miközben a térségben az ipari termelés folyamatosan bővül, nem utolsósorban a beruházások és a fogyasztási kereslet növekedése miatt, addig hazánkban más a helyzet. A jelenlegi megszorító intézkedések következtében csökken a beruházási kedv, s ez a tendencia már elérte a mezőgazdaságot, a feldolgozóipart és az építőipart.

Idetartozik az is, hogy új, negyedéves jelentésében a Pénzügyminisztérium mérsékelte a beruházásokra vonatkozó előrejelzését is, noha a legfrissebb makrogazdasági adatok többsége a korábbinál kedvezőbb képet mutat. A pénzügyi tárca decemberben még 2,4 százalékos beruházási dinamikát jelzett, friss tájékoztatójában azonban a mutatót lefelé korrigálta: a minisztérium 2007-re csupán kétszázalékos beruházási rátát jelez előre. Növekszik viszont az infláció: a tárca várakozásai szerint az idén hétszázalékos lesz a pénzromlás mértéke. Decemberben még 6,2 százalékos inflációt jósolt a PM.

Szajlai Csaba, Magyar Hírlap


fidesz.hu