fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Merkel kancellár kompromisszumot sürget az uniós alkotmány ügyében
2007. május 22., 17:38
Kompromisszumra szólította fel az uniós tagállamokat az alkotmányos válság megoldása érdekében Angela Merkel német kancellár kedden.

Az EU soros elnöki tisztét betöltő Merkel Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnökkel folytatott tárgyalásain nyomatékosan hangoztatta, hogy nem diktálhatnak azok az államok, amelyek a korábbi szerződés módosításával kapcsolatban a legélesebb követeléseket hangoztatják. A kancellár asszony emlékeztetett arra, hogy a tagországok túlnyomó többsége már ratifikálta a szerződést.

Rasmussen utalt arra: Dánia arra törekszik, hogy még ebben az évben politikai megoldást találjanak az alkotmány kérdésére, s az új szerződés mindenképp tartalmazza a korábbi dokumentum legfontosabb tartalmai elemeit. A dán kormányfő - több más tagországhoz hasonlóan - nem ellenezte, hogy a szerződés terjedelmén kurtítsanak, de hangsúlyozta, hogy a jelenlegi szerződés "legfőbb tartalmi elemeit" mindenképp meg kell őrizni. Megfigyelők szerint egyébként ez a tagállamok többségének véleménye, amit támogat a német elnökség is, s kompromisszum csakis ebben az irányban képzelhető el.

Anders Fogh Rasmussen közvetve elutasította azokat a cseh és lengyel törekvéseket, amelyek célja a jelenlegi szerződésben előirányzott döntési rendszer megváltoztatása. Ezt a követelést egyébként kedden Berlinben megerősítette Alexandr Vondra cseh kormányfő-helyettes, aki a kancellári hivatalban és a külügyminisztériumban folytatott tárgyalásokat. Vondra német források szerint ismét előterjesztette azt a cseh követelést is, hogy a nemzeti parlamentek számára nagyobb beleszólást biztosítsanak az uniós ügyekbe. Varsó támogatja ezt, a német elnökség és az Európai Bizottság azonban határozottan elutasítja.

Keddi értesülések szerint az alkotmányos szerződéssel kapcsolatban Nicolas Sarkozy új francia elnök hivatalba lépését követően jelentősen közeledett egymáshoz Berlin és Párizs álláspontja. Az uniós elnök Németországnak ugyanakkor továbbra is Csehországgal és Lengyelországgal, valamint Nagy-Britanniával és Hollandiával van a legtöbb vitája.

Angela Merkel kancellár arra törekszik, hogy a június végi EU-csúcson politikai döntést hozzanak az alkotmányozásról, s a következő fél évben - a portugál elnökség alatt - e döntés szellemében megkezdődjék a konkrét szövegezés. Magyarország támogatja ezt, mint ahogy azt is, hogy a jelenlegi szerződésből tartalmi szempontból a lehető legtöbbet megőrizzenek.

MTI - fidesz.hu