Környezetvédőknek tűnt fel, hogy a közigazgatásilag a főváros XVII. kerületéhez tartozó Orgoványi úton jelentősen megnőtt a sittet és hulladékot szállító járművek forgalma. Éppen ezért feljelentést tettek a kerületi rendőrkapitányságon. A lapunk által megszerzett beadvány arra hívja fel a figyelmet, hogy a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. üzemeltette Orgoványi úti bányatelep nem csupán a szokványos hulladékot fogadja be, hanem megfigyeléseik szerint gyanúsan gőzölgő kék hordókat is, amelyek - feltételezik - akár mérgező iszapot is tartalmazhatnak. A környezetvédők a zöldkommandó bevetését kérik a rendőrségtől, mert úgy látják, tarthatatlan állapotok uralkodnak a repülőtér mellett, az utasszállító gépektől alig kőhajításnyira.
A jó hírére méltán kényes Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. visszautasítja a vádat. "Társaságunk elkötelezett a környezet védelmére, ezért a területet őriztetjük, az oda beérkező gépjárművek tartalmát ellenőriztetjük. Ha kommunális hulladékot szállítanak, a bányamester nem engedélyezi a lerakást, a gépjárműveket elküldi" - közölte Halász Géza kommunális igazgató, akinek továbbítottuk a zöldek által készített, bizonyító erejűnek szánt felvételeket. - A fényképek, amelyeken háztartási hulladék látható, nem az Orgoványi úti lerakóban készülhettek, mert oda kizárólag inert hulladék, azaz építési törmelék és föld kerülhet. Vélelmezzük, hogy a fényképek a lerakóhoz közeli, önkormányzati bekötőút állapotát mutatják, ahová az éjszakai órákban vagy hét végén rakják le a szemetet."
Bár a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. vezetője ujjal mutogat a kerületre, attól tartunk, hogy ezúttal nincs igaza. A Magyar Hírlap fotósa ugyanott készítette el utóbb a felvételeket, ahol a környezetvédelmi aktivisták - a repülőtér előtt, az Orgoványi úti telepen. A bányagödör még a repülőtér 2-es termináljának építésekor jött létre. Az állami tulajdonban lévő föld kezelőjeként a Budapest Airport Zrt. szerződést kötött a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-vel a bányagödör betemetéséről, a terület rekultivációjáról. Ennek értelmében háztartási hulladék semmiképpen sem kerülhetne oda, veszélyes anyagok pedig szóba sem jöhetnek.
Szollár Domokos, a Budapest Airport Zrt. kommunikációs igazgatója lapunk érdeklődésére elismerte, hogy hozzájuk is érkeztek lakossági panaszok a telep gyanús forgalmáról. "Talajvízmintákat vettünk, és eddig nem észleltük, hogy a kritikus határt elérte volna a veszélyes anyagok koncentrációja" - magyarázta a kommunikációs igazgató. A szakértők ellenben azt állítják, idő kell ahhoz, amíg a földbe jut, és elszivárog a veszélyes anyag.
Varga Zsolt, Magyar Hírlap
fidesz.hu