Abban mindhárom előadó egyet értett, hogy egészségreformok címén az egészségügy szétverése van folyamatban. Rácz Róbert, mint a Kenézy Gyula Megyei Kórházat fenntartó megyei önkormányzat elnöke, bejelentette: november óta viselik a felelősséget azért a kórházért, melyet a csőd ellenére is egy emberi közösség kórházaként kívánnak működtetni megfelelő színvonalon. 2002-ben 780 millió Ft-nyi tartalékkal adták át a szocialista vezetésű megyei önkormányzatnak, mely 4 év alatt 1,2 milliárdos adósságot halmozott fel. Az ágyszám csökkentések leginkább a megyei kórházat sújtották - ecsetelte tovább - hozzátéve, hogy másfél milliárd Ft-tal kevesebből kell ellátniuk a betegeket. A privatizáció útját akarják megakadályozni azzal, hogy nonprofit társasággá alakítják át a kórházat - jelentette be.
Soltész Miklós egy öt évvel ezelőtti szabaddemokrata óriás reklámra emlékeztetett, melyen az állt: rendbe tesszük az egészségügyet! Most átírhatnák: tönkretesszük az egészségügyet! - javasolta a képviselő. A napjainkig vezető út - az egészségügy szétverése - kezdődött azzal, hogy az orvosokat, ápolókat megszégyenítő honlapot - www.halapenz.hu - indítottak el. Majd tavaly nyáron bevezették a volumenkorlátot, aztán az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után következett az emberek megfélemlítése. Az agyonvert emberek látványa azt sugallta: senki ne merjen tiltakozni a kormány intézkedései ellen! Ezért sem mentek ki a dolgozók sok helyen kórházuk megmentéséért tüntetni - válaszolta egy volt védőnő felvetésére. A lovasberényi mutyizás következménye lett a kórházbezárások, ágyszám csökkentések végig vitele - sorolta a képviselő, s mára eljutottunk a több biztosítós rendszer bevezetésének lebegtetéséhez. Ami - Soltész Miklós szerint - az 1500 milliárdos biztosítási piac megszerzését jelenti a tőkeerős biztosítók színre lépésével. Előre vetítette, hogy új társadalmi felosztás van kialakulóban: a kiváltságosok és a megtűrtek kasztja jön létre. A csalással, hazugsággal hatalomra jutott kormányt előbb vagy utóbb - de legkésőbb 2010-ben - el kell zavarni - nyomatékosította a képviselő.
Mikola István is megismételte, hogy nyereségorientált cégek akarnak piacra jutni az egészségbiztosítás területén, ám meg kell őrizni a társadalombiztosítás mai rendszerét - szögezte le. Utalt nemzetközi példákra, miszerint ahol bevezették a több biztosítós modellt, most mindenütt megszüntetik. Nemzeti egészségbiztosítót kell létrehozni, tényekre alapozott egészségügyi politikát folytatni, valamint egészséghatás becslést bevezetni a volt szakminiszter szerint. Utóbbi a döntések előkészítésekor a várható népegészségügyi hatásokat vizsgálná. Mikola szerint a vizitdíj indokolatlan, életszerűtlen és lelketlen. Pénzbehajtásról szól, amit meg kell szüntetni. "Hamarosan eljön az idő, amikor lépnünk kell, mert nem nézhetjük tétlenül azt az ámokfutást, amit ez a kormány végez" - szögezte le.
Nyírő Gizella - fidesz.hu