Az interjút Szergej Dorenko orosz újságíró készítette Litvinyenkóval és két másik FSZB-s ügynökkel, akik a vallomásukat egyfajta életbiztosításnak szánták. Litvinyenko halála után Dorenko átadta a felvételt az amerikai hírügynökségnek és a The Wall Street Journalnak. A tudósítás ennek alapján készült. A felvétel azt a pillanatot kapta el, amikor az aggódó fiatal ügynök először lépett ki az orosz titkosszolgálatok árnyékos világából, és ezzel talán meg is pecsételte a sorsát. "Ha nem állítják meg ezeket az embereket, a törvénytelenség elárasztja az országot." Rosszabb lesz - mondta -, mint 1937-ben, amikor Sztálin megszervezte a Nagy Terrort, a tisztogatások sorozatát.
A felvételen Litvinyenko és két kollégája mély undorral beszél az erőszakról és erkölcstelenségről, amely szerintük megfertőzte az FSZB-t, azt az ügynökséget, amelyet egykor büszkén szolgáltak. Főnökeik gyilkosságra, emberrablásra és neves orosz személyiségek megrágalmazására utasították őket. Fél évvel később Litvinyenko részben megismételte ezeket a vádakat egy sajtóértekezleten, köztük azt is, hogy utasítást kapott Borisz Berezovszkij meggyilkolására. Berezovszkij a szovjet korszak után lett nagykapitalista, és bennfentes volt a Kremlben, de később szembefordult vele.
Ellenfelei hazugságnak minősítették a tájékoztatón elhangzottakat, és azt állították, hogy az egészet Berezovszkij rendezte meg. Litvinyenko azonban a nem a nyilvánosság számára készített titkos felvételen is ugyanezt mondta. A jelenleg az Eho Moszkvi független rádió műsorvezetőjeként dolgozó Dorenko az 1998-as sajtótájékoztató után bemutatott néhány részletet saját felvételéből, de az egészet sohasem hozta nyilvánosságra. A szalagon Litvinyenko elmeséli, hogy utasították: verje meg vagy rejtsen el fegyvert Mihail Trepaskinnál, egy másik volt FSZB-ügynöknél, akit évekkel később államtitkok elárulásáért bebörtönöztek.
Litvinyenko megjósolta a jövőt. Trepaskin feladata volt kivizsgálni azokat a vádakat, hogy az FSZB állt egy sorozat robbantásos merénylet mögött, amely háromszáz ember életét oltotta ki 1999-ben. 2003-ban letartóztatták, miután a rendőrség fegyvert talált a gépkocsijában. Az ügyvédje szerint a fegyvert mások rejtették oda. Trepaskint államtitkok felfedéséért elítélték, és ma is börtönben ül. Egy másik ügynök, aki a felvételen Alekszandr Guszakként mutatkozott be, Litvinyenko közvetlen felettesének mondta magát, és elmesélte, hogy az FSZB-ben beszélgetés témája volt egy gazdag csecsen üzletember, Umar Dzsabrailov elrablása.
Litvinyenko a felvételen elismerte, hogy aggódik, de azt bizonygatta, hogy nem fél. "Meg tudom érteni, hogy egy biztonsági tisztnek nem kellene interjúkat adnia vagy megjelennie a tévében. (...) Felismertem azonban, hogy eljött az idő. Ha félnék, nem tenném azt, amit most teszek. De féltem a feleségem, a gyerekem életét" - mondta. Guszak is azt a véleményét hangoztatta, hogy tűrhetetlenné vált a helyzet az ügynökségnél. "Azért rángattuk ki az ágyából, hogy elmondjuk: az ügynökség akciói ellentétesek a törvénnyel, a büntető törvénykönyvvel (...) és nem felelnek meg erkölcsi igényeinknek" - mondta az újságírónak.
Litvinyenko azt állította, hogy utasítást kapott Alekszandr Kamisnyikovtól, az egyik főnökétől Berezovszkij meggyilkolására. "Az asztalánál ült, majd felállt, és azt mondta: meg fogod ölni Berezovszkijt. Ezt három másik tiszt jelenlétében mondta" - közölte Litvinyenko. Kamisnyikov 1998-ban tagadta az állítást.
A felvétel készítése idején Dorenko az ORT televíziónak dolgozott, amely Berezovszkij ellenőrzése alatt állt. Litvinyenko támogatást kapott Berezovszkijtól, miután mindketten Nagy-Britanniába menekültek, és politikai menedékjogot kértek. Az idén az orosz állami televízió azt jelentette, hogy Litvinyenko állítólag rávett egy másik oroszt Londonban: állítsa azt magáról, hogy FSZB-ügynök, akit Berezovszkij megmérgezésére küldtek. A riport szerint szélhámosság volt az egész, amit Berezovszkij talált ki menedékkérelme alátámasztására. Berezovszkij ezt cáfolta, de abba a gyanúba keveredett, hogy ő mérgeztette meg Litvinyenkót, eloszlatandó a csalás tanúját.
Az 1998-as felvételt készítő Dorenko azt mondja, hogy akkoriban nem nézett utána Litvinyenko vádjainak a kockázatok miatt. "Őszintén szólva, féltem kivizsgálni ezeket az ügyeket" - mondta. A szalagot barátoknál őrizte meg, amíg Guszak utasításai szerint el nem jött az idő. "Csak akkor akarjuk, hogy amit most elmondtunk, napvilágra kerüljön, ha valami történik valamelyik társammal" - mondta a kamerába.
MTI - fidesz.hu