fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Romlik Magyarország versenyképessége
2007. május 23., 15:57
Magyarország felzárkózási folyamatát megfúrja versenyképességünk romlása - mondta Chikán Attila egyetemi tanár, a Budapest Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézete mellett működő Versenyképesség Kutató Központ (VKK) igazgatója szerdán a Budapesten rendezett versenyképességi konferencia és a VKK 2004-2006 között folytatott kutatási eredményeinek ismertetése alkalmából.

Magyarország versenyképességére utal a svájci IMD által közölt májusi rangsor, ahol 55 ország közül a 35. helyre került az ország, Csehország a 32., s Magyarország mögött van Görögország, Portugália, vagy Szlovákia - közölte Czakó Erzsébet, a Vállalatgazdaságtan Intézet igazgatója. A VKK 301 vállalat körében lefolytatott vizsgálata a vállalati versenyképesség hét elemére koncentrált, amelyek közül a közszféra helyzete a legfontosabb - mondta Chikán Attila. Az egészségügy, az oktatás helyzete a vállalati versenyképességet erősen visszahúzza - tette hozzá.

Az egyetemi tanár a nemzetközi gazdasági stratégia hiányát említette a második helyen, kiemelve a határokon átnyúló szubrégiók jelentőségének elhanyagolását. A foglalkoztatás alacsony szintje nem újdonság, viszont ma már az is világos, hogy baj van a foglalkoztathatósággal, ami ismét csak egészségügyi és oktatási kérdés is - jelezte Chikán Attilla. Az innovációs intézményrendszer folyamatos áthelyezése a kormányzaton belül gátolja a kutatás-fejlesztés (K+F) tevékenység koordinálását, amelyhez hozzájárul, hogy a vállalati K+F-re fordított összegek igen alacsonyak nemzetközi összehasonlításban.

Chikán Attila versenyképességi problémaként említette a vállalati hálók kialakításának gyengeségét valamint azt, hogy Magyarországon még nem értik a klaszterek megalkotásának modelljét. A menedzsmentek minősége ugyancsak versenyképességet rontó tényező - derült ki a vizsgálatból. Az adórendszer illetve az elvonások nagysága gyengíti a magyar vállalatok versenyképességét - jelentette ki Chikán Attila.

A magyar gazdaság átlagos adóterhelése csaknem eléri az Európai Unió átlagát, de kiemelkedően magas az EU-átlag alatt elhelyezkedő tagok között, s ezek az országok a közvetlen versenytársaink - mutatott rá a konferencián tartott előadásában Török Ádám. Az akadémikus, aki egyben a versenyképességi kerekasztal elnöke is, hozzátette: a bérköltségek adó- és tb-terhelése 14 ország (USA, Japán és Európai Gazdasági Térség országai) közül Magyarországon a legmagasabb, csak nálunk több, mint 50 százalék.

Az akadémikus szerint a magyar vállalatok magasabb irodai bérleti díjakat magasabb energia, távközlési és informatikai számlákat fizetnek ki, mint legtöbb versenytársunk. A versenyképesség szempontjából egyre nagyobb figyelmet kap egy ország korrupciós indexe, a fekete-szürke gazdaság korlátozó szerepe - hangsúlyozta Török Ádám. Az akadémikus jelezte: Magyarország helyzete nem rózsás, a fekete-szürke gazdaság csak Görögországban, Lengyelországban, Bulgáriában és Romániában erősebb, Portugália, Szlovákia, Csehország vagy Ausztria jobb helyzetben van, s "fényévekkel jár Magyarország előtt Finnország".

MTI - fidesz.hu