fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Súlyos AI kritika: Ezért rúgták ki a rendőri vezetőket és a minisztert?
2007. május 24., 08:11
Az őszi zavargások idején Budapesten alkalmazott rendőri erő eltúlzott volt - kifogásolta az Amnesty International éves világjelentése, elítélve a tiltakozókkal, őrizetbe vettekkel szembeni rendőrségi bánásmódot. A Fidesz szerint a szervezet jelentése igazolja azokat, akik az őszi események miatt bírálták a kormányt és a rendőrséget. Gál J. Zoltán szerint a jelentés nem alkalmas "napi politikai tőke" kovácsolására. A beszámoló kitér Malina Hedvig ügyére is. Az MNO összeállítása.

A világ legismertebb emberi jogi szervezetének 330 oldalas jelentésében a Magyarországról szóló rövid fejezet azt írja: beszámolók szerint a rendőrség válogatás és figyelmeztetés nélkül vetett be gumilövedékeket, vízágyút és könnygázt békés és erőszakos tüntetők ellen egyaránt. A jelentés szerint olyan vádak is megfogalmazódtak, hogy a rendőrség őrizetbe vett tiltakozókat vert meg, 18 év alattiakat felnőtt őrizetesekkel együtt tartott fogva, és egyes esetekben koholt vád alapján járt el. Több őrizetesnek pedig nem engedték meg, hogy ügyvéddel lépjen kapcsolatba, még kihallgatások idejére sem.

Diszkrimináció?

Az Amnesty International szerint a roma közösség tavaly változatlanul diszkriminációval volt kénytelen szembenézni az oktatásban, a lakáspolitikában és a foglalkoztatásban is. A jelentés szerint a romaellenes gondolkodásmód egyébként "Dublintól Pozsonyig" továbbra is mélyen gyökerezik.

Zabolátlan multik

Az Amnesty International jelentése szerint egyébként a gyenge, mélyen elszegényedett, gyakran velejéig korrupt országokban keletkező hatalmi űrt vállalatok és egyéb gazdasági szereplők töltik ki, és a nagy üzleti csoportok "zabolátlan hatalmuknál fogva" olyan koncessziókat szereznek a kormányoktól, amelyek megfosztják a helyi lakosságot a természeti erőforrások hasznától és tönkreteszik megélhetését.

Gonoszok

A terrorizmus elleni globális fellépést tárgyaló fejezet súlyos bírálatokkal illeti az Egyesült Államok kormányát az általa alkalmazott kettős mérce miatt. Példaként említik, hogy jóllehet, Washington "a gonosz tengelyéhez" sorolja Szíriát, ugyanakkor gyanúsítottakat ad át kihallgatásra a szír hatóságoknak, jól tudván, hogy Szíriában kínzás is várhat rájuk. Kiemelték a guantanamói börtöntábor ügyét is.

Malina Hedvig ügyére is kitérnek

A szervezet a "rasszista motivációjú támadások" címszó alatt felsorolt esetek között megemlíti Malina Hedvig ügyét is. A lány nevét nem írták meg, de azt igen, hogy a nyitrai diáklányt saját állítása szerint magyar nemzetiségi hovatartozása miatt verték meg. Az Amnesty kitért arra, hogy a lány a rendőrség szerint csak kitalálta a történetet. A jogi eljárás még nem fejeződött be - olvasható a jelentésben. Az Amnesty megjegyezte: az eset tiltakozást váltott ki a magyar kormány részéről.

Oroszok, izraeliek, kinaiak...

Az orosz fegyveres erők Csecsenföldön továbbra is kínzásnak vetnek alá embereket, annak ellenére, hogy a Kreml azt hangoztatja, a térségben normalizálódik a helyzet - áll az Amnesty International világjelentésében.

Az Amnesty jelentése elmarasztalja az izraeli hadsereget is a palesztinok emberi jogainak különböző súlyú megsértése miatt. Az emberi jogi szervezet adatai szerint 2006-ban 650 palesztin - köztük 120 gyermek -, illetve 27 izraeli vesztette életét erőszakos cselekmények következtében. Az izraeli katonák által megölt palesztinok száma a háromszorosára növekedett 2005-höz képest, miközben a palesztin fegyveres csoportok által megölt izraeliek száma a felére csökkent.

A jelentésben Kínával és Vietnammal kapcsolatban az áll, hogy e két ázsiai kommunista ország fokozta az ellenzékiek és bizonyos kisebbségi csoportok elnyomását, valamint megerősítette az internet fölött gyakorolt ellenőrzést. Kína és Vietnam mellett Egyiptomban, Üzbegisztánban és Szíriában is bebörtönöztek embereket azért, mert információt tettek közzé, illetve osztottak meg másokkal a világhálón.

Szaúd-Arábiában, Fehéroroszországban, Kínában, Egyiptomban, Iránban, Tunéziában és néhány más országban pedig a hatóságok a nagy informatikai világcégekkel együttműködve ellenőrzik a chatelést, gátolják bizonyos internetes helyek elérhetőségét - kifogásolja az emberi jogi szervezet.


MNO - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Magyarországon emberi jogi probléma a túlzott rendőri erőszak
Cikk: Az Amnesty International jelentése bizonyító erejű
Cikk: Figyelmeztetés
Cikk: Törvénytelenül használt eszközök
Cikk: Az erőszak utóélete