A magyar tudomány és az Európai Unió - a határon túli magyarság esélyei című előadást az Erdélyi Múzeum Egyesület szervezi.
"Románia immár az Európai Unió teljes tagjaként vesz részt az EU pályázatain" - mutatott rá az MTA elnöke.
Ennek kapcsán kitért az unió VII. kutatásfejlesztési keretprogramjára, amely 2007 és 2013 között összesen 54,3 milliárd eurót szán a tudományra.
A pályázatok elkészítésénél "a Kárpát-medence magyar tudósai számára nagyon fontos az együttműködés az anyaországi és a többségi nemzet kutatóival, valamint európai kollégáikkal is" - fejtette ki véleményét Vizi E. Szilveszter.
Mint mondta, "a tapasztaltabb magyar tudósoknak" segíteniük kell határon túli kollégáikat. A segítségnyújtásnak azonban vannak intézményes formái is.
"Az Akadémia külön bizottsága foglalkozik a határon túli magyar kutatások támogatásával. Évente 150 millió forintot költünk erre" - tette hozzá.
Vizi E. Szilveszter kiemelte, hogy ez év januárjában alakult meg a Magyar Tudományos Akadémia VI. regionális bizottsága, a kolozsvári, amelynek elnökét és elnökségi tagjait most választják meg.
A marosvásárhelyi előadáson a magyar tudomány helyzetén és a pályázati lehetőségeken kívül az MTA elnöke szándékai szerint a magyar nyelvű karok, a magyar nyelvű egyetem fontosságáról is beszél.
Az ilyen intézmények léte "egybeesik az Európai Uniónak emberi jogokat és kisebbségeket támogató politikájával" - mondta.
Vizi E. Szilveszter a magyar-román tudományos kapcsolatokról szólva kiemelte, hogy az MTA legutóbbi, 177. közgyűlésén a tudós testület tiszteleti tagja lett Ionel Haiduc, a Román Tudományos Akadémia kolozsvári születésű elnöke.
"Külső taggá választottuk két erdélyi magyar tudóst, Németh Sándort, a nemzetközi hírű matematikust és Néda Zoltán fizikust" - tette hozzá Vizi E. Szilveszter.
MTI - fidesz.hu