fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az erőszak utóélete
2007. május 24., 10:13
Ismét bebizonyosodott, hogy a rendőri törvényszegésekkel szemben már az ősszel határozottan fel kellett volna lépni. Az Amnesty International éves jelentése egyértelműen kimondja, hogy a hatósági intézkedések októberben túllépték az elfogadható mértéket. A Magyar Hírlap írása.

A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének tegnap nyilvánosságra hozott dokumentumában az áll, hogy a rendőrök válogatás nélkül vetettek be gumilövedékeket, vízágyút és könnygázt békés és erőszakos tüntetők ellen egyaránt. Őrizetbe vett embereket vertek meg, tizennyolc év alattiakat felnőtt őrizetesekkel együtt tartottak fogva, és néhány esetben koholt vád alapján jártak el.

Független, tekintélyes nemzetközi forrás igazolja tehát azt a korábbi álláspontunkat, amely szerint a közelmúlt rendőrségi botrányai a régebbi, önkényes fellépések megtorlatlansága miatt következtek be - az őszi események fontos állomást jelentettek ezen az úton. Ebben a folyamatban alakulhatott ki az a meggyőződés, hogy a rendőri törvényszegéseket nem mérik a többi halandóra érvényes mércével.

Ha az október 23-i hatósági erőszak után a felelősségre vonás a rendőrség legmagasabb szintjéig terjedt volna, most nem kellene szembesülni a lakosság és a fegyveres testület közötti viszonyban ilyen súlyos bizalmi válsággal.Egészen biztos, hogy a miniszterelnöknek már akkor meg kellett volna tagadnia a rendőrségi vezetőktől a védelmet, amikor a budapesti főkapitány jogszerűnek, professzionálisnak és arányosnak tartotta embereinek brutális akcióit. A főrendőr önigazoló nyilatkozatát az Amnesty International is bántó kuriózumnak minősíti.

Nem áll meg a rendőri erőszak magyarázóinak az az állítása sem, hogy a fejlett nyugati demokráciában hasonló keménységgel lép fel a hatóság. Ha az elfogadott keretek közé illő akciókról lett volna szó, Magyarországot nem említette volna negatív példaként a dokumentum.

Szomorú adaléka az őszi törvénysértéseknek, hogy a hatóság olyan gumilövedékeket lőtt ki, amelyeknek nem csupán a használatuk, hanem a beszerzésük is törvénytelen volt. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy az előzőleg semmiféle próbahasználatnak alá nem vetett "tömegoszlató eszköz" bevetése nyomán halálos áldozatok nem maradtak az utcán.

Az ország szégyene, hogy a rendőri brutalitások felelősei bő fél évig a helyükön maradhattak. Most viszont nehezen támogatható, hogy a békés nyugdíjaztatás után már senkinek sem tartoznak magyarázattal tetteikért és mulasztásaikért.

Magyar Hírlap


fidesz.hu