A parlament által több mint egy hónappal ezelőtt tisztségéből felfüggesztett, majd népszavazás nyomán posztjára visszatért államelnök a tanács döntése után közleményben jelezte, hogy fellebbezni akar a döntés ellen. Asztalos Csaba, a testület elnöke az MTI-nek elmondta: ez az országos intézmény adminisztratív jellegű határozatot hozott, amelyet meg lehet támadni a bíróságon.
A CNCD a parlament felügyelete alatt álló országos állami szerv, kilenc államtitkári rangú személy foglal helyet benne. Basescu szerint elfogadhatatlan, hogy egy magánkörnyezetben folytatott beszélgetés tartalmát egy állami intézmény vesse vizsgálat alá. Úgy vélekedett: ezzel a "megrovással" veszélyes precedenst teremtettek, hiszen ezt követően - mint fogalmazott - bármilyen család magánbeszélgetése a különböző állami intézmények elemzésének tárgyát képezheti.
Traian Basescu szombaton éppen feleségével volt egy bevásárlóközpontban, amikor Andreea Pana, az Antenna 1 televíziós csatorna riporternője "rámenős" stílusban bombázta őt kérdésekkel, miközben mobiltelefonjával filmezte a házaspárt. A népszavazás miatt amúgy is feszült Basescu arra kérte a nőt, hagyja őt békén. A boltból kijövet, amikor a riporternő ismét filmezni kezdett, Basescu kiragadta a nő kezéből a telefonját, és azt mondta, menjen érte hétfőn a Cotroceni-palotába, majd elhajtott.
A felvétel-üzemmódban maradt telefon azonban a kocsiban rögzítette, amint Basescu indulatosan panaszolta feleségének: "Milyen erőszakos volt ez a büdös cigány". A riporternőt ugyanakkor "pasaricának" (madárkának) nevezte, ami a román nyelvben a női nemi szervet is jelöli. A felvétel rajta maradt a telefonon, és a televíziók bejátszották. Az előző kifejezést az országos intézmény "diszkriminatívnak", a másodikat viszont pusztán "nem helyénvalónak" minősítette.
A Román Sajtóklub (CRP) és a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) Becsületbírósága és Ügyvezető Elnöksége egyaránt "hírembargót" hirdetett csütörtökre az audiovizuális média, illetve péntekre az írott sajtó számára, vagyis nem kíván tudósítani Basescu egyetlen megnyilatkozásáról sem. A sajtó arra számított, hogy az elnök beiktatási ceremóniája is csütörtökre esik, a népszavazás eredménye azonban szerdán megjelent a hivatalos közlönyben, így a beiktatás már aznap este megtörtént a televízió kamerái előtt.
Túlságosan enyhének tartja a figyelmeztetést a Romani Criss Alapítvány egyik roma tagja, aki több társával együtt "Büdös cigány" feliratú trikót viselve jelent meg a diszkriminációellenes tanács folyosóján. A szervezet szóvivője, Cezara David a bukaresti Új Magyar Szónak (ÚMSZ) kifejtette: azt várják az államfőtől, hogy ne csak Andreea Pana újságírónőtől kérjen bocsánatot, hanem az ország valamennyi nőjétől és roma nemzetiségű állampolgárától. Az aktivisták nehezményezték, hogy Traian Basescu nem azért kért bocsánatot, amit mondott, hanem azért, hogy nyilvánosságra került a magánbeszélgetése.
Eckstein-Kovács Péter, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szenátora a Szabadság című napilapnak kifejtette: lehet vitatni ugyan a szankció súlyosságát, az viszont szerinte üdvözlendő, hogy a diszkriminációellenes tanács példás gyorsasággal elítélte az államfő kijelentéseit. A honatya úgy véli, hogy az újságíró legfeljebb etikai normát sértett, amikor az interjúalanyt beleegyezése nélkül filmezte, hiszen világos volt, hogy az államfő magánemberként jelent meg a bevásárlóközpontban.
MTI - fidesz.hu