fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az igazságügy minisztere
2007. május 25., 07:56
A rend, a szabadság és a biztonság hármas jelszavával vág neki új feladatának Takács Albert, az igazságügy-miniszteri poszt várományosa. Amikor Gyurcsány Ferenc tegnap bejelentette, hogy sikerült megtalálnia Petrétei József utódját, azt is közölte: Takács majd távol tartja a politikától a rendvédelmi szervezetet. A Magyar Nemzet írása.

Vajon miként tud majd helytállni az ombudsman általános helyettesének posztjáról éppen leköszönő Takács Albert az igazságügyi és rendészeti tárca élén? Első látásra azt mondhatjuk: minden bizonnyal teljesíti majd feladatát, ugyanis elismert jogász, az alkotmányjog és a közigazgatási jog szakértője. Az elmélet mellett megfelelő gyakorlatot is szerzet, hiszen az állampolgári jogok biztosának helyetteseként a fő szakterülete éppen a fegyveres testületek munkájával összefüggésben beérkező panaszok elbírálása volt. Takács felkészültsége aligha vitatható. Neve az elmúlt években többször szóba került az éppen megüresedő alkotmánybírói helyek betöltésekor. Ugyanakkor nem kétséges, hogy Gyurcsány választottja a baloldali politika elkötelezett személyisége. Erre legalább két fontos bizonyítékot említhetünk. Takács Albert volt az, aki az ombudsmani vizsgálatot elvégezte az augusztus 20-i tűzijáték után. Mélyen szántó gondolatokat fejtett ki arról, milyen kötelezettségek terhelik az államot a polgárok életének és biztonságának védelmében. Ám odáig nem jutott el, hogy megállapította volna: a Miniszterelnöki Hivatal súlyos mulasztásai következtében az államalapítás ünnepén voltaképpen jelentéktelen kis cégek, alvállalkozók kormányozták az országot. A Szilvásy György vezette kancellária nem állt hivatása magaslatán. A több halálos áldozatot követelő rendezvénynek nem akadt politikai felelőse. Véleményt nyilvánított Takács Albert az őszi események után is, nem épp elfogulatlanul. Az Országgyűlés emberi jogi bizottságának ülésén csak általánosságban beszélt arról, milyen fontos a rend, a szabadság és a biztonság. Ennél komolyabb szakmai állásfoglalást vártunk volna.

Eddigi munkásságából, politikai vonzalmából ítélve Takács megfelelő jelölt a szocialisták számára. A jogász szakembernek azonban van egy nagy hátránya: határozott karakter. Nem olyan simulékony, mint elődje, Petrétei volt. S nem eléggé jelentéktelen. Nem biztos, hogy tetszés szerint lehet irányítani. Bárándy is azért köszönt le Medgyessy megpuccsolása után, mert kiderült, nem fog tudni szót érteni a miniszterelnökkel.

Takács jelölése kompromisszumként fogható fel. Gyurcsánynak most nyilván gyorsan kellett döntenie, hiszen az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezetnek a rendőri brutalitásról szóló jelentése, a napvilágra került köztörvényes bűncselekmények és a rendvédelmi hatóság zűrös anyagi, pénzügyi helyzete azonnali cselekvést követelt. A szocialista politikusok között ugyanakkor egyetlen alkalmas személy sem találtatott. Fodor Gábor hiába áhítozott az igazságügy-miniszter posztjára, a tárca nem az SZDSZ-t illeti. Nem lesz könnyű helyzetben Takács Albert a bársonyszék elfoglalása után. Gyurcsány a politika játékszerévé tette a rendőrséget. Nyilván jól tudja, a szervezet nincs megfizetve. Tönkretette a kontraszelekció és a hatalmi játszmák sokasága. A testület odáig süllyedt, hogy a rendőrségtől leszerelt, hajdani elvbarátok cégeivel kötött üzletet saját feladatainak ellátására. A BRFK erről szóló szerződését újabb hírek szerint felbontják. A rendet először is a rendőrség berkeiben kell megteremtenie.

Kulcsár Anna, Magyar Nemzet


fidesz.hu