A kongresszus alsóháza több mint 764 millió dollárral nyeste meg a Bush-kormányzat által a következő költségvetési évre javasolt és kért 8,9 milliárd dolláros összeget. A képviselők 160 millió dollárt vágtak ki abból a tételből, amelyet a lengyelországi tíz elfogó rakéta silóinak építésére irányzott elő a kormány.
A newsmax hírportál szerint a kiadások csökkentése nem meglepő, a demokraták ugyanis nem támogatják a Fehér Ház ellentmondásos kelet-európai rakétavédelmi fejlesztését. A 160 millió dolláros költségvetési csökkentés elegendő annak megakadályozására, hogy elkezdődjenek az építkezések Lengyelországban, ahová a Bush-kormányzat az iráni ballisztikusrakéta-fenyegetés kivédésére akar ellenrakétákat telepíteni.
Ellen Tauscher demokrata párti képviselő, a fegyveres erők bizottsága stratégiai erők albizottságának elnöke azzal érvelt, hogy a lengyel és cseh rakétavédelmi tervekre előirányzott összeget inkább olyan technológiák fejlesztésére kellene költeni, amelyek korábban hoznak látható eredményt.
A kongresszusi költségvetési csökkentés híre rosszkor jön a Fehér Háznak, hiszen küszöbön áll a rakétavédelmi rendszer második, alaszkai tesztje, amelynek sikere vagy sikertelensége nagyban meghatározhatja az egész rakétavédelmi elképzelés jövőjét.
Bantz Craddock négycsillagos tábornok, a NATO európai főparancsnoka a múlt héten egy szenátusi meghallgatáson azt mondta, hogy a források csökkentése jelentősen elhalaszthatja az elfogó rakéták telepítését, ez pedig megkérdőjelezné a szövetségesek szemében Amerika ez irányú elkötelezettségét.
Megfigyelők szerint mind a képviselőház, mind a szenátus tagjai egyetértenek: a csütörtökre tervezett rakétakísérlet döntő hatással lesz arra, hogy a kongresszus végül mekkora összeget szavaz meg a rakétapajzs fejlesztésére.
MTI - fidesz.hu