fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Putyin már az unióban lobbizik
2007. május 25., 09:27
Vlagyimir Putyin elnök ausztriai látogatása végzetes csapást mért a tervezett Nabucco gázvezetékre - írta egy török lap. Az orosz elnök Bécsben azt tette, aminek veszélyére korábban José Manuel Barroso figyelmeztetett: meg akarta osztani az uniót - írja a Magyar Hírlap.

Az orosz elnök szerint Moszkvának csak az Európai Unió vele szomszédos új tagállamaival vannak nézeteltérései, mert mint mondta, "fóbiáik vannak", és állandóan az európai színtérre viszik a problémáikat. Ausztriával semmi gond, az OMV konszernnel kötött és 2027-ig érvényes gázszállításai szerződés stabil, Bécs pedig remek közvetítő lehetne a renitens országok és Oroszország között. "Bajok csak a tranzitországokkal voltak" - mondta Putyin, és elítélte azokat, amelyek egyoldalú előnyöket akartak kicsikarni maguknak.

Amikor szóba került az emberi jogok, a sajtószabadság és a demokrácia ügye, akkor az orosz elnök megjegyezte, hogy efféle problémák másutt, Ausztriában is, előfordulnak, de a kétoldalú forgalmat növelni kell.

Az orosz-lengyel agrárkereskedelmi vitáról szólva, Putyin megjegyezte, hogy Oroszország kész saját "ellenőröket" küldeni a minőség ellenőrzésére. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke már a Szamarában tartott orosz-EU csúcstalálkozón is kijelentette: az unió sem engedélyezné a lengyel agráripari cikkek forgalmát, ha a termékekkel gondjai lennének. "Akinek az EU egyes tagállamaival van gondja, annak az egész unióval van baja - mondta. - A szolidaritás az unió alapja." Az unió és Oroszország közötti új partnerségi tárgyalásának megkezdését Brüsszel elnapolta.

A The Journal of Turkish Weekly azonban az együttműködés egyik alapjával, az energiaszállítással kapcsolatban tett fel kérdéseket. Az osztrák állami többségi tulajdonban lévő OMV konszern egyben az Oroszországot elkerülni kívánó Nabucco gázvezeték tervének egyik fő képviselője, és meglévő szerződései mellett új és nagyszabású megállapodásokat készít elő az orosz Gazprommal. S miután Vlagyimir Putyin nemrég Kazahsztánban és Türkmenisztánban kivásárolta az ottani gázt, a Nabucco-terv immár nem életképes - írta a török lap.

Miközben Vlagyimir Putyin és az osztrák vezetők tárgyalásain mellékesen szóba került Csecsenföld, Koszovó, a demokrácia és az amerikai rakétapajzs, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Európai Biztonsági Együttműködési Szervezet állandó tanácsában azt indítványozta, hogy hívjanak össze rendkívüli értekezletet a CFE-szerződés felülvizsgálatára. Az európai hagyományos fegyveres erők és fegyverzetek (CFE) korlátozásáról eredetileg 1990-ben kötött szerződés a hidegháború befejezését jelentette. Az orosz felülvizsgálati kérelem válaszcsapás az Egyesült Államok rakétavédelmi terveire, és egyben jelzés is. A The Washington Times szerint "Vlagyimir Putyin felébreszti téli álmából az orosz medvét, amely vissza akarja szerezni korábbi befolyását Közép- és Kelet-Európában".

Ausztriai látogatásának végén Putyin megkoszorúzta Bécsben a szovjet hősi emlékművet. Ausztria ezt nem akarja elköltöztetni, mert védelmét szavatolja az 1955-ös államszerződés is.

Az orosz elnök tegnap Luxemburgba érkezett, és pénzügyekről, valamint az energiáról tárgyalt.

Dicséret és bírálat

A Die Presse terjedelmes publicisztikában, a címlapon bírálta Putyin orosz elnököt. A konzervatív napilap rámutat, hogy Putyin politikája miatt csak 2006-ban 2441 orosz kért menedékjogot Ausztriában. A bécsi újság a polóniummal megmérgezett Litvinyenko ügynök utolsó szavait is idézi: "Egy embert el lehet hallgattatni, de a nagyvilág tiltakozása egész életére visszhangozni fog a fülében." Az osztrák baloldal napilapja jóval megértőbb az orosz politika iránt. A Der Standard vezércikke szerint Putyin diktatórikus kurzusa ellenére sohasem volt ilyen népszerű Oroszországban. A lap megelőlegezi, hogy második elnöki ciklusa után is döntő szerepet fog játszani a moszkvai politikában. Az orosz államapparátus csúcspozícióinak hetven százalékát titkosszolgálati vagy katonai tisztek töltik be, ezért valószínű, hogy Putyin utódja is ebből a körből érkezik - írja a Der Standard.

Magyar Hírlap összeállítás