fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Állítsa le a kormány magyar stratégiai vállalatok privatizációját!
2007. május 25., 11:24
A stratégiai vállalatok eladása súlyosan sérti a magyar gazdaság érdekeit és kiszolgáltatottá teszi Magyarországot - jelentette ki Varga Mihály, a Fidesz alelnöke pénteken sajtótájékoztatón.

A Fidesz alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt években csak az MSZP-SZDSZ kormány privatizált nagy értékű közvagyont vagy éppen stratégiai vagyon körébe tartozó állami vagyont.

Az elmúlt 20 évet végignézve az MSZP-SZDSZ kormányok szokásos megoldása volt az, hogy a közvagyonból egy jelentős szeletet kihasítottak és értékesítettek. Most úgy tűnik, hogy megint egy ilyen akció előtt állunk, "azt is mondhatnám, hogy végeladás, nincs maradás" - fogalmazott a Fidesz gazdasági szakpolitikusa azzal kapcsolatban, hogy a kormány értékesíteni kívánja azokat a még megmaradt, stratégiai vagyon körébe tartozó állami vagyonrészeket, amelyek Magyarország gazdasága, sőt a magyar társadalom szempontjából is kiemelt jelentőséggel bírnak.

A Fidesz véleménye az - jelentette ki Varga Mihály -, hogy a stratégiai vállalatok eladása súlyosan sérti a magyar gazdaság érdekeit és kiszolgáltatottá teszi Magyarországot.

Leszögezte: ezzel a megoldással a Fidesz soha nem értett egyet, rossz megoldásnak tartja, olyannak, ami Magyarország hátrányait fogja növelni, sérti a magyar emberek érdekeit, és nem segíti a gazdasági kilábalást, nem segíti a tartós és stabil növekedés megteremtését.

Az eddigi vagyonértékesítés nem járult ahhoz hozzá, hogy Magyarország gyorsabban és stabilabban növekedjen, az életszínvonal növekedjen, sőt azt látjuk, hogy mindezek ellenére a gazdaság rosszabb helyzetbe került, mint amilyenben volt - mutatott rá.

Elmondta azt is, hogy a kormány indoklása mindig az volt, hogy szükség van ezekre a bevételekre, amelyek azonban azt eredményezték, hogy az unióhoz újonnan csatlakozott országok közül Magyarországon a legkisebb a gazdasági növekedés és a legmagasabb az államháztartási hiány.

Varga Mihály külön kifogásolta, hogy a termőföldek értékesítésére úgy készül a kormány, hogy abból ki kívánja zárni a magyar gazdákat, azokat, akik ebből élnek, ebből tartják el családjukat. Világos a kormány szándéka: olyan üzleti köröknek kívánja a termőföldet értékesíteni, akik nem elsősorban a termőföldből élnek meg és tartják el a családjukat - tette hozzá.

A kormány újabb közvagyon-értékesítése ellentétes a magyar nemezt érdekeivel, ezért a Fidesz felszólítja a kormányt, hogy sürgősen vonja vissza ezt a javaslatot, állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját - húzta alá.

Családi ezüstből utolsó vacsora?

Varga Mihály emlékezetett arra, hogy Hiller István egykori MSZP-elnök 2005 őszén ígéretet tett arra, hogy végérvényesen lezárja a privatizációt. "Kérdezzük most meg (...) Hiller Istvánt, hogy most le akarta akkor zárni a privatizációt, vagy nem akarta? Ő is belekerült-e a Gyurcsány-féle hazugságspirálba, vagy pedig időközben megváltozott a véleménye?" - fogalamzott a Fidesz gazdasági szakpolitikusa, hozzátéve: "Hiller István azt ígérte nekünk másfél évvel ezelőtt, hogy lezárja a privatizációt. 2007 áprilisában Hiller István, a Gyurcsány-kormány tagja és minisztere, volt MSZP-elnök olyan javaslatot nyújt be a parlamentnek, amely mindent el kíván még adni abból a körből, ami maradt az állami vagyonból. Ha maradt még egy szikrányi becsület Hiller Istvánban, akkor szerintem el kell gondolkodni azon, hogy bírja-e bárkinek is a bizalmát ebben az országban."

A Medgyessy-Gyurcsány kormány értékesítéseiről szólva rámutatott: az eddigi privatizációkat a kudarcok sorozata jellemzi, hiszen a Postabank eladásakor azt mondták, a bevételből az M5-ös autópályát továbbépítik, de ez nem valósult meg. A Nemzeti Tankönyvkiadót a legkisebb árat fizető vásárló vette meg, a Mol részvényeit a legrosszabb időpontban és árfolyamon értékesítették, míg a Budapest Airport már a harmadik tulajdonosánál van, és az Antenna Hungária esetében nem történtek meg az ígért fejlesztések.

A Magyar Villamos Művek tervezett privatizációja kapcsán azt mondta, bár a kormány szerint csak 25 százalékot akarnak értékesíteni, ezt úgy is el lehet adni, hogy ehhez kötődnek a vállalati irányítás jogosítványai. A Fidesz nem hajlandó egy százalék erejéig sem ehhez a döntéshez asszisztálni - jelentette ki Varga Mihály.

2002 óta a Medgyessy-Gyurcsány kormány a privatizációs bevételeket is hozzászámolva lényegében megduplázta az államadósság mértékét, 40 milliárd dollár adósságot csinált - emelte ki.

Kérdésre válaszolva Varga Mihály elmondta: a privatizáció nem megoldás a magyar gazdaság problémáira, ebben a helyzetben nem értékesíteni kell, hanem a vagyongazdálkodás olyan eszközeit használni, amelyek esetleg még gyarapíthatják is az állami vagyon körét. Amit a Fidesz szerint privatizálni kellett, azt már értékesítették 1998 és 2002 között, így az azóta eltelt időben történt privatizációkat a párt szükségtelennek tartja. Az alelnök közölte: ha a Fidesz kormányra kerül, akkor törekednek majd arra, hogy ahol lehetőség lesz, felülvizsgálják a szerződéseket.

fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
doku: Állítsa le a kormány magyar stratégiai vállalatok privatizációját (Varga Mihály)