fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Washingtont aggasztják a műholdellenes kínai rakétakísérletek
2007. május 26., 13:39
Az amerikai védelmi minisztérium kifogásolja, hogy kevéssé átláthatók a kínai hadiipari fejlesztések, és aggódik Peking növekvő katonai kiadásai, valamint a műholdak megsemmisítését célzó kínai rakétakísérletek miatt, amelyek - álláspontja szerint - veszélybe sodorják az űrhatalmak érdekeit és a polgári űrrepülés biztonságát.

Az amerikai kongresszus elé terjesztett jelentésében a Pentagon megállapítja, hogy Peking tovább növeli katonai kiadásait, a kínai hadsereg fokozza a megelőző csapásmérést szolgáló katonai fejlesztéseket, a kínai katonaság ütőképességének növekedése pedig megbontja a kelet-ázsiai erőegyensúlyt. A Pentagon példaként hozza fel azt, hogy Kína szert tett öt új tengeralattjáróra, robotrepülőgépre és nagy pontosságú levegő-föld rakétákra.

Az amerikai védelmi minisztérium jelentésében különös hangsúlyt fektet a Kína által januárban végrehajtott első kísérletre a műholdak megsemmisítésére képes rakétájával. A Pentagon felhívja a figyelmet arra, hogy a rakétakísérlet veszélybe sodorta az űrhatalmak érdekeltségeit, és veszélynek tette ki a polgári űrrepülés biztonságát a kísérlet során keletkezett példátlanul nagy mennyiségű űrtörmelék.

A kínai rakéta 865 kilométeres magasságban robbantotta szét a műholdat, amely több száz darabra szakadt. Egy amerikai védelmi szakértő szerint ez a törmelék 425 és 3000 kilométer magasság között szóródott szét a világűrben, és ha valamelyik darabja egy Föld körül keringő űreszközbe csapódik, komoly károkat okozhat benne. Szakértők szerint nyilvánvaló, hogy Washingtont nemcsak az űrbalesetek kockázatának növekedése aggasztja, hanem az is, hogy Kína hajlandóságot mutat az űreszközök megsemmisítésére. Amerikai katonai szakértők szerint három éven belül a kínai műholdelhárító rendszer komoly veszélyt fog jelenteni az amerikai űrrendszerekre.

A Pentagont az is aggasztja, hogy Kína nagy számban képez ki számítógép-kalózokat, akik képesek lehetnek behatolhatni az Egyesült Államok katonai és polgári számítógépes-hálózatába. Robert Gates amerikai védelmi miniszter a jelentést ismertetve kifogásolta a kínai katonai fejlesztések átláthatatlanságát, és felszólította Pekinget, hogy tegye nyíltabbá katonai stratégiáját. Mint mondta: jó lenne, ha Washington "első kézből" hallhatná a kínaiaktól, miként látják ezeket a kérdéseket.

MTI - fidesz.hu